Przejdź do głównej zawartości

Dzięki młodemu twórcy, może nie zamknie się szuflada niepamięci


Mikołaj Łoziński, Książka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Jest to fabularyzacja losów rodziny autora Książki na tle historii współczesnej. Opowiadania powstają z fragmentów roz-mów, listów i przedmiotów. To przedmioty charakteryzują postaci. Jest tu  "Szuflada" babci - szuflada niepamięci, są "Klucze" - które  charakteryzują dziadka oficera SB, jest "Znak", "Telefon", "Ekspres do kawy", "Obrączka" , "Maszynka do włosów"...
Wokół przedmiotów autor buduje opowieści – obrazy, w tym rodzinnym albumie, bohaterów traktuje z dystansem, nie ocenia, uwalnia od ideologii politycznych.
Przygląda się osobom, ich poplątanym losom i historii tamtych trudnych lat. Próbuje zrozumieć, poukładać, utrwalić je piórem jak filmowiec w kadrze.
W tych obrazkach rodzinnych jest tak wiele emocji... namacalnych, bolących, żywych. Samotność, tęsknota, miłość, rozstania i powroty targają ich życiem. Uczucia malują tamten świat, świat zagmatwany jak losy bohaterów, z bliskiego, a jakże już odległego nam świata. Dzięki młodemu twórcy, może nie zamknie się szuflada niepamięci.

Jadwiga Stachowicz
klubowiczka z DKK "ŁGARZ"
w Chojnowie