Przejdź do głównej zawartości

O polityce, miłości i kotach

fot. J. Karaszewska
Mówić o noblistce mając do dyspozycji jedną godzinę to wielkie ryzyko. Tak rozpoczęła swój wykład Janina Weretka-Piechowiak na listopadowym, spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżo-niowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Postanowiła zatem zawęzić swój wykład tylko do polityki, miłości i kotów w życiu poetki.
Wisława Szymborska urodziła się w patriotycznej rodzinie w Bninie koło Poznania. Potem wyjechała z rodziną do Torunia, a następnie do Krakowa i z tym miastem była związana do końca życia. Poetka znana i podziwiana na całym świecie była osobą niezwykle dowcipną i bardzo skromną. Nie lubiła się zwierzać i przez cały czas bardzo chroniła swoją prywatność. Miała w sobie naturalną dyskrecję i wstydliwość uczuć – to słowa jednego z jej przyjaciół. W życiu Szymborskiej były dwie wielkie miłości i obu towarzyszyła polityka. Pierwszą był Adam Włodek, za którego wyszła za mąż w roku 1948, a rozwiodła się z nim w 1954. To przez niego popełniła wszystkie błędy młodości. Wstąpiła nawet do PZPR. Z tym etapem swojego życia rozlicza się w wierszu Rehabilitacja. Drugą miłością jej życia był Kornel Filipowicz, z którym związała się od roku 1969. Choć nie byli małżeństwem i nie mieszkali razem, była to wielka miłość i wzajemna fascynacja. Po jego śmierci poetka napisała jeden ze swoich najpiękniejszych wierszy Kot w pustym mieszkaniu. Kornel Filipowicz pisarz, poeta i scenarzysta, angażował się w politykę i to on wciągnął Szymborską w swoją działalność w Komitecie Obrony Robotników, ona zaś wciągnęła go w swoje słynne loteryjki, organizowane dla znajomych. Kochała przyrodę i koty tak jak jej mąż. 
Wiersze poetki – mądre, pogodne i dowcipne, pozbawione są patosu. Nie celebrowała etosu bohatera. Bawiła się językiem, odkrywała i wykorzystywała jego nowe znaczenia i możliwości. Janina Weretka-Piechowiak przeczytała kilka wierszy poetki, m.in. Wieczór autorski, Milczenie roślin, Męskie gospodarstwo i.in. Zachęciła zebranych do przeczytania biografii noblistki Pamiątkowe rupiecie. Miłym akcentem kończącym wykład były wiersze poetki, czytane przez uczestników spotkania.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie