Hity 2014 roku

W styczniowe popołudnie w Bibliotece na Piaskowej Górze odbyło się kolejne spotkanie DKK. Ponieważ styczeń to czas podsumowań, nasza rozmowa dotyczyła książek, które w ubiegłym roku zrobiły największe wrażenie na naszych klubowiczach. Takich pozycji było sporo, a wśród nich wymieniano min. Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak Hugo-Badera czy Papuszę Angeliki Kuźniak. Największe emocje wywoływała jednak dyskusja dotycząca  dwóch pozycji: Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej oraz  autorstwa Jennifer Teege i  Nikola Sellmair.
Pierwsza z wymienionych książek to literatura faktu najwyższych lotów. Autorka z wielką starannością odtwarza życiorysy wielkiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza znanego prezentera radiowej Trójki. Pokazuje dwóch mężczyzn, którzy mieli swoje dziwactwa, fobie, fanaberie i fascynacje. Obaj Beksińscy zmagali się ze światem, obaj odeszli tragicznie. Młodszy popełnił samobójstwo, starszy został zamordowany.


Druga z kolei pozycja, to historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich. Autorka, czarnoskóra Jennifer Teege jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, studiowała w Izraelu. Opowiada o tym jak mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie, zbrodniarzu wojennym odpowiedzialnym za śmierć tysięcy osób i powieszonym w 1946 roku. Jego życiowa towarzyszka i ukochana babcia Jennifer, Ruth Irene, w 1983 roku popełniła samobójstwo. Po swoim odkryciu Jennifer musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Musiała również zaakceptować fakt, iż dla swojego dziadka ze względu na kolor skóry byłaby osobą skazaną na śmierć.
Każdy chce poznać swoje korzenie, jednak gdy pytanie o własną tożsamość zadaje wnuczka zbrodniarza wojennego, staje się ono niebywale trudne do zdefiniowania. Czy grzechy naszych ojców wpływają na to kim się stajemy, kim jesteśmy? Czy mamy prawo do szczęścia, gdy nasi przodkowie nie odkupili win za swoje grzechy? Wspomnienie obu książek wywołało wiele emocji i wiele odmiennych opinii. Było nieco „burzliwie” ale jak zawsze bardzo miło.

Dorota Sternik
moderator DKK dla dorosłych
PiMBP "Biblioteka pod Atlantami"
w Wałbrzychu, Filia nr 7

Komentarze