Na tropie tajemnic z Markiem Perzyńskim

fot. Marzena Luty
Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki do Chojnowa przyjechał Marek Perzyński – dziennikarz, miłośnik Dolnego Śląska, autor książek, m.in. „Dolnego Śląska skarby, osobliwości i cuda”, „Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny”, „Dolny Śląsk kraina zamków, katedr i wulkanów”.
Zanim nasz gość spotkał się z czytelnikami, odwiedził tutejsze Muzeum Regionalne. Podziwiał w nim sgraffita z dworu Schellendorfów w Zagrodnie, zbiór renesansowych kafli, oryginalny akt nadania praw miejskich. Zachwycił się przedmiotami dawnego śląskiego rzemiosła ślusarskiego i kowalskiego, z których najbardziej oczarowały go śląskie barokowe kraty.
Podczas spotkania w bibliotece, w sposób niekiedy anegdotyczny, Marek Perzyński przybliżał nam tajemnice Dolnego Śląska. Tych przykładów, że jest tajemniczy, było mnóstwo.
Nazwa regionu wywodzi się prawdopodobnie od góry Ślęży. Słowo to pochodzi od starosłowiańskiego „ślągwa”, czyli określenia wilgotnego, mokrego terenu.
Zdaniem naszego prelegenta, Dolny Śląsk to najbardziej bogaty, pod względem liczby zabytków, region w Polsce. Niektóre z nich są unikatami na skalę europejską, a czasami i światową. Chociażby Kościół Wang, jedyny poza Skandynawią zachowany obiekt drewnianego budownictwa sakralnego z XII w. Albo też średniowieczny zamek w Grodźcu, który dla turystów został udostępniony już w pierwszej połowie XIX wieku, co w tej epoce było ewenementem.
W Sokołowsku natomiast mieści się siedziba najstarszego sanatorium, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego gruźlicy. A w Krzeszowie, w pięknej barokowej bazylice, możemy podziwiać najstarszy obraz maryjny w Polsce - ikonę Matki Boskiej Łaskawej.
Wystarczy tylko wybrać się, chociażby do pobliskiego Jawora, aby zwiedzić największy kościół drewniany na świecie – Kościół Pokoju, do budowy którego użyto wyłącznie słomy, gliny i drewna.
Z zafascynowaniem słuchaliśmy tego interesującego wykładu Marka Perzyńskiego, uatrakcyjnionego zdjęciami z licznych podróży.
Jestem przekonana, że ta niecodzienna podróż zachęciła słuchaczy do odkrywania zagadek Dolnego Śląska, wyjątkowego regionu. A z naszym podróżnikiem może jeszcze się spotkamy - czy to w bibliotece, czy na dolnośląskich szlakach.

fot. Marzena Luty
fot. Marzena Luty
moderator Anna Kopyra
DKK Chojnów

Komentarze