Przejdź do głównej zawartości

Z życia wzięte

Dnia 14 listopada 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się kolejne spotkani Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji trzy książki:

· Marguerite van Geldermalsen, Żona Beduina
· Richard Wirick, 100 pocztówek z Syberii
· Bogdan Rymanowski, Ubek. Wina i skrucha.

Każda z tych książek to opowieść z życia wzięta, ale zawiera inny wątek i dotyczy całkiem innej historii
.

Margueriete van Geldermalsen
Żona Beduina


To opowieść o związku młodej kobiety z Nowej Zelandii, która będąc na wycieczce w Jordanii poznaje Beduina Mohammada i po hucznym weselu beduińskim, na które zostaje zaproszona postanawia spędzić ze sprzedawcą pamiątek resztę życia. Zamieszkuje z nim w Petrze w mającej dwa tysiące lat jaskini, jak kiedyś przodkowie jej męża, bez prądu, bez bieżącej wody, bez telewizji i wielu innych podstawowych wygód. Dobrowolnie zrezygnowała z cywilizacji. Spędziła w tym pięknym miejscu 25 lat otoczona ludźmi ze swojego plemienia i miłością męża Mohammada. Nauczyła się Języka arabskiego, pieczenia chleba, jazdy na ośle i tkania tkanin. Urodziła troje dzieci. Gdy zmarł jej mąż opuściła to piękne miejsce. Autorka napisała tę książkę w sposób piękny, pełen intrygujących szczegółów z ciężkiego codziennego życia Beduinów zamieszkujących te starożytne tereny. Gorąco polecam.

Richard Wirick
100 pocztówek z Syberii


Książka napisana w formie pocztówek. Każda strona zawiera opis innego zdarzenie, a niektóre strony przeplatane na poły baśniami i zdarzeniami prawdziwymi. To nieprzerwany bezkres śnieżnej bieli Syberii, kraju mroźnego i niedostępnego, z szalejącymi zawiejami i dziką naturą. Książka ukazuje trud i walkę o przetrwanie kolejnego dnia.

Bogdan Romanowski
Ubek. Wina i skrucha


Historia człowieka złamanego przez SB, który z oddaniem donosił na kolegów z opozycji, kłamał, oszukiwał i manipulował. To opowieść o funkcjonariuszu SB, który próbuje rozliczyć się z przeszłością i samym sobą, rozpaczliwie szuka przebaczenia ze strony swoich ofiar i osobistego odkupienia. Książka Rymanowskiego to także opis Stanu Wojennego, trudnych lat 80, okrągłego Stołu i pokojowego przekazania władzy przez komunistów. Warto przeczytać. Polecam.


moderator Łucja Lipowiecka
DKK w Pielgrzymce