Czy wokół nas można spotkać dziewczynkę z zapałkami?

fot. Maria Kirkiewicz
Utwór literacki wprowadza dziecko w świat. Pomaga mu zrozumieć siebie oraz zbudować szacunek do świata i własnej osoby...
Świąteczne Impresje Biblioteczne stały się znakomitą okazją do zainicjowania spotkania z baśnią H.Ch. Andersena "Dziewczynka z zapałkami".

Ta smutna opowieść o biednej dziewczynce, która znikąd nie otrzymała pomocy bardzo wzruszyła słuchaczy i pomogła im zrozumieć sens empatycznego pomagania we właściwym czasie.

Nastrojowe słuchanie tego znakomitego tekstu poprzedziła rozmowa na temat symboliki utworu. Paląca się świeca daje ciepło i oznacza życie człowieka, paląca się zapałka to namiastka ciepła, która szybko gaśnie, a człowiek, który zamarza z zimna ma zwidy i błogo zasypia na wieczność.

Takie zrozumienie treści otworzyło dzieciom możliwość do właściwego odbioru tego emocjonalnego utworu.

Z dokładnością omówiliśmy plan wydarzeń, przydział ról i dobór muzyki, aby wiernie przedstawić teatr cieni w obrazach. Utwór został podzielony na sześć części, które przedstawiono w formie opowieści muzycznej.

Przy słowach: "Babuniu, o zabierz mnie ze sobą!" Lena symbolicznie zgasiła świeczkę i ...nastała cisza.
Podczas rozmowy zamykającej nasze spotkanie uczestnicy zadeklarowali pomoc osobom, które potrzebują wsparcia szczególnie podczas świąt, wiedząc już, że: (...) ,,dobre rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo." /Cynthia Eden/

Dziękuję dzieciom i nauczycielce Elżbiecie Juziuk-Janickiej za wspaniałe przeżycia podczas spotkania w bibliotece 14 grudnia 2017 r.
fot. Maria Kirkiewicz

fot. Maria Kirkiewicz
fot. Maria Kirkiewicz

moderator Maria Kirkiewicz
DKK Ostroszowice

Komentarze