O tych, którzy się rozwijali


fot. Renata Rzeźniczek
W pierwszy dzień grudnia 2017 roku spotkaliśmy się w naszym dziecięcym klubie DKK, aby wspólnie porozmawiać o książce Iwony Chmielewskiej pt. O tych, którzy się rozwijali”. Twórczość Iwony Chmielewskiej była prezentowana już naszym klubowiczom (28 lutego 2017), ale postanowiłam jeszcze raz do niej sięgnąć, ponieważ uważam, że książki tej autorki są skarbnicą wielu dobrych tematów do dyskusji. Na wstępie przypomnę, że Iwona Chmielewska to autorka książek znanych pod nazwą picture books. Określenie to może sugerować, że chodzi o popularne książki z obrazkami dla najmłodszego czytelnika. Tak naprawdę są to książki, w których ilustracja posiada duże walory artystyczne. Te autorskie obrazy, w połączeniu z krótkim tekstem, który je dopełnia, nadaje sens całej wypowiedzi.

W omawianej dzisiaj książce (podobnie jak w „Czterech miskach”)zwykły przedmiot staje się inspiracją do stworzenia opowieści o działaniach i czynach człowieka, które nadają życiu sens. Motyw rozwiniętej nici, który pojawia się na kartach książki spina opowieść w jedną całość, by opowiedzieć historię o zwykłych ludziach, którzy pomagali innym. Autorka nie uwzniośla ich czynów, wręcz przeciwnie stara się zwrócić uwagę na to, że działania wynikały z natury konkretnych osób. Posiadali bowiem tą umiejętność ( wrażliwość), która pozwalała im na to, że wśród zwykłych codziennych spraw i czynności nie gubili z pola widzenia drugiego człowieka, nie zamykali się na jego potrzeby. Żyli w taki sposób „by po prostu upiększać świat lub uszczęśliwiać innych …i nigdy niczego w zamian nie oczekiwali”. Takie nastawienie do życia nadaje jemu sens, ponieważ chcąc czy nie chcąc, wszyscy jesteśmy ze sobą spięci niewidzialną nicią powiązań i często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Książka Iwony Chmielewskiej daje możliwość wielokierunkowej interpretacji, pobudza wyobraźnię, aktywuje. Mogłam tego doświadczyć podczas dzisiejszego spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wołowie. Dzieci po kolei odkrywały z kart książki sensy ukryte. Było to niejako spotkanie z zagadkami ukrytymi w książce. Mam nadzieję, że wspólne omówienie lektury stanie się impulsem do szerszego widzenia przez nich świata i relacji międzyludzkich.
fot. Renata Rzeźniczek

moderator Renata Rzeźniczek
DKK Wołów

Komentarze