Warto wiedzieć coś o regionie

fot. Daria Kiwacz
W dniu 28.06.2018 w Bibliotece Publicznej w Leśnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na które przyjął nasze zaproszenie Pan Janusz Skowroński, regionalista, historyk i dziennikarz, prezes Stowarzyszenia „Zamek Czocha”, a od kwietnia tego roku dyrektor muzeum „Dom Gerharta Hauptmana” w Jagniątkowie.

Pan Janusz Skowroński przedstawił nam kulisy powstania swojej ostatniej książki pt. „Szpital leśny AK „665” Śladami partyzanckich fotografii z Puszczy Solskiej. W pasjonujący sposób opowiadał o bohaterach partyzanckiej Rzeczpospolitej Józefowej, pokazując fotografie Edwarda Buczka z Biłgoraja, znakomitego dokumentalisty życia leśnych ludzi - odsłaniając losy bohaterów ze zdjęć. Większość z nich poległa w bitwie pod Osuchami, Ci co przeżyli trafili w większości do więzień, część z nich los rzucił na Dolny Śląsk, do Wrocławia, Legnicy, Lubania czy Jeleniej Góry, do Wielkopolski , na Pomorze, układali sobie życie na nowo. Jednym z nich był doktor Lucjan Kopeć ps.”Radwan” komendant szpitala leśnego „665”, którego autor książki znał osobiście.

Spotkanie było niezwykle ciekawe, klubowicze mieli możliwość zakupu książek z autografem, a biblioteka uzupełniła księgozbiór regionalny o kolejną pozycję tego autora.

Panu Januszowi Skowrońskiemu serdecznie dziękujemy za przybycie i przybliżenie nam życia żołnierzy niezłomnych.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy po wakacjach.

moderator Wanda Kwiatkowska

DKK Leśna

Komentarze