Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Poezji oraz czytanie ulubionych wierszy

W ramach obchodów ustanowionego przez Sejm RP Patrona Roku 2025 Antoniego Słonimskiego, 20.03.2025 w MBP w Świebodzicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK). To wydarzenie poświęcone było jednej z najciekawszych biografii autorstwa Joanny Kuciel- Frydryszak „Słonimski Heretyk na ambonie". W tym dniu spotkało się liczne grono miłośników literatury, zainteresowanych twórczością Antoniego Słonimskiego oraz jego wpływem na polską kulturę i publicystykę. 
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia, przybliżenia życia i twórczości tego poety. Uczestnicy przypomnieli sobie najważniejsze momenty z jego biografii – od działalności w grupie Skamander, poprzez lata emigracyjne, po powrót do Polski i aktywność w świecie literatury oraz publicystyki. Podkreślono jego zaangażowanie w obronę wolności słowa i niezależności intelektualnej. 
Głównym punktem programu była rozmowa na temat książki. Klubowicze podzielili się swoimi wrażeniami z lektury, zwracając uwagę na błyskotliwość stylu Słonimskiego, jego ironiczne spojrzenie na rzeczywistość oraz krytyczny stosunek do dogmatyzmu w życiu publicznym i intelektualnym.
Nie zabrakło również dyskusji na temat aktualności poglądów Słonimskiego. Uczestnicy zastanawiali się: czy jego krytyka mechanizmów władzy i instytucjonalnego myślenia wciąż znajduje odzwierciedlenie we współczesnym świecie? Wiele osób zwróciło uwagę na uniwersalność myśli pisarza oraz jego odwagę w wyrażaniu niepopularnych opinii.
Na zakończenie głównej części spotkania uczestnicy podkreślili, jak ważne są tego typu rozmowy, które pozwalają lepiej zrozumieć nie tylko literaturę, ale również mechanizmy społeczne i historyczne. Zaciekawionych zachęcamy dodatkowo do obejrzenia filmu poświęconego autorowi pt. "To ja Antoni…"
W drugiej części spotkania odbyło wspólne czytanie ulubionych wierszy z okazji Światowego Dnia Poezji przypadający na dzień 21 marca. Święto to zostało ustalone przez UNESCO w 1999 roku, aby promować czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji na całym świecie.
Takie wydarzenia mają na celu nie tylko rozwijanie pasji literackich, ale także budowanie więzi społecznych poprzez twórcze dzielenie się poezją .Liryka jest jednym z najstarszych i najbardziej poruszających sposobów wyrażania emocji i refleksji nad światem, dlatego warto ją celebrować.
Odczytywane były wiersze, zarówno te, które wywoływały uśmiech na twarzy, jak i te, które skłaniały do refleksji. Do listy ulubionych poetów między innymi trafili : Wisława Szymborska, Władysław Broniewski V, Max Ehrmann, Antoni Słonimski, Jarosław Borszewicz, Julian Tuwim czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Wspólne czytanie poezji to niezwykła forma twórczego uczestnictwa w literaturze. Każdy z uczestników mógł zaprezentować wiersz, który w jakiś sposób go poruszył, zainspirował lub wywołał głębokie emocje. Nie brakowało również interpretacji – niektórzy uczestnicy dzielili się własnymi przemyśleniami na temat omawianych wierszy, co dodawało spotkaniu głębi.
Po każdym odczytaniu wiersza „otwierano” przestrzeń na dyskusję. Uczestnicy rozmawiali o tym, co ich poruszyło w danym utworze, jakie emocje w nim dostrzegli. Często rozmowy schodziły na tematy osobiste.
Atmosfera była ciepła i przyjazna, a poetycka aura, która unosiła się nad zebranymi, sprzyjała wyciszeniu i głębszemu kontaktowi z literaturą. Wspólne czytanie wierszy stanowiło doskonałą okazję do tego, by przez chwilę zatrzymać się w codziennym pędzie życia i zanurzyć w magiczny świat słów. Poezja stała się tu pomostem łączącym różne osoby, niezależnie od ich wieku czy doświadczeń życiowych.
Uczestnicy podziękowali sobie za wspólne chwile spędzone na literackiej podróży, dzieląc się swoimi refleksjami na temat wierszy. Większości osób wyraziło chęć kontynuowania takiego rodzaju spotkań, ponieważ poezja, jak się okazało, ma moc jednoczenia, inspirowania i otwierania serc.
Wspólne czytanie wierszy to doskonała forma spotkania dla każdego miłośnika literatury a już dziś nasza biblioteka zobowiązuje się do regularnego organizowania spotkań poświęconych wspólnemu odkrywaniu piękna poezji.


moderatorka Sylwia Możejko
DKK w Świebodzicach