Biblioteka to nie tylko miejsce do czytania książek, lecz także przestrzeń spotkań, inspiracji i wspólnego spędzania czasu. To tutaj rodzą się pasje i przyjaźnie, a literatura staje się mostem łączącym pokolenia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy klasyki, jak i entuzjaści nowoczesnych technologii. Odbywają się tu warsztaty, wydarzenia kulturalne i spotkania pasjonatów literatury, sprzyjające nauce, rozwojowi i integracji społeczności.
Jednym z projektów promujących czytelnictwo i integrację są Dyskusyjne Kluby Książki (DKK), powołane w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki. Program skierowany jest do miłośników literatury, którzy chcą wspólnie czytać i omawiać książki w przyjaznej atmosferze.
Dyskusyjny Klub Książki Fantasy działa przy świebodzickiej bibliotece od lutego 2015 roku z inicjatywy pierwszej moderatorki, którą była bibliotekarka Agnieszka Okarmus. Jego największym przedsięwzięciem była organizacja Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który zgromadził liczne grono młodzieży, oraz przedstawienie teatralne oparte na książkach z serii „Harry Potter”. W przeszłości klub zorganizował również warsztaty komiksu i ilustracji prowadzone przez Szymona Teluka – malarza, rysownika, ilustratora i karykaturzystę, a do dnia dzisiejszego odbywają się w nim liczne spotkania autorskie. Do tej pory gośćmi byli: Barbara Supeł, Irena Raszka, Marcin Kozioł, Pan Poeta, Mariusz Kurc oraz Tomasz Duszyński.
Znaczącym wydarzeniem w działalności DKK Fantasy była organizacja Festiwalu Fantasy w ramach Tygodnia Bibliotek w 2024 roku. Przyciągnął on wielu entuzjastów fantastyki, w tym młodzież z lokalnych szkół, która aktywnie uczestniczyła w spotkaniach i warsztatach. Wśród atrakcji znalazło się spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem, twórcą bestsellerowej trylogii "Mitrys", warsztaty charakteryzatorskie pod okiem Anny Strzelczyk-Cichosz, podczas których uczestnicy uczyli się tworzyć realistyczne rany cięte, oraz spotkanie z Michałem i Karoliną Wójcik, ekspertami światotwórstwa, którzy odkrywali przed uczestnikami tajniki kreowania własnych uniwersów fantasy. Ważnym elementem działalności klubu jest także udział w corocznej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, oraz prowadzenie zajęć dla szkół na podstawie materiałów Muzeum POLIN.
22 marca 2025 roku, z okazji jubileuszu DKK Fantasy, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie pełne edukacyjnych zajęć i warsztatów. Wzięli w nim udział stali członkowie klubu oraz nowi uczestnicy.
Po serdecznym powitaniu zgromadzonych odczytano list z podziękowaniami od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, doceniający działalność DKK Fantasy oraz jego wkład w rozwój czytelnictwa. Następnie uczestnicy wysłuchali fragmentów książki Anny Włodarkiewicz „Wiosna Toli”, co wprowadziło ich w wiosenny nastrój. W części warsztatowej dzieci wzięły udział w zajęciach na macie do kodowania, gdzie poszukiwały oznak wiosny. Następnie uczestnicy programowali trasę „Droga przez wiosnę” za pomocą Ozobotów. Po zakończeniu tej aktywności dzieci z chęcią układały tematyczne puzzle do Ozobotów, które wzbogaciły technologiczną zabawę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również interaktywna podłoga Smartfloor, wprowadzająca element ruchowy do zajęć.
Jednym z kluczowych momentów spotkania było przyjęcie nowych członków do Dyskusyjnego Klubu Książki Fantasy, symbolicznie poszerzając jego społeczność. Spotkania z nowymi uczestnikami będą odbywać się raz w miesiącu, w soboty. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni stanęli do wspólnego zdjęcia, które stało się pięknym podsumowaniem tego wyjątkowego wydarzenia, a uczestnicy zostali nagrodzeni książką i słodkim upominkiem od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.
Jubileuszowe spotkanie poprzez zabawę i naukę pozostawiło w pamięci uczestników wiele wspaniałych wspomnień.
Dziękujemy za udział w tym wyjątkowym dniu dla Dyskusyjnego Klubu Książki Fantasy przy świebodzickiej bibliotece Oddziału Dziecięcego!
DKK "Fantasy" w Świebodzicach