Przejdź do głównej zawartości

Ciekawie w naszym DKK

W środę (21 listopada) odwiedziła nas wrocławska poetka i pisarka Halina Kuropatnicka-Salamon, przyszły też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgorzelcu. Pani Halina opowiedziała o życiu Ludwika Braille'a, a także o jego genialnym systemie zapisu. 
Było też czytanie fragmentów jej książki dla dzieci Co nowego w starych bajkach, utrwalonej brajlem.
Odwiedziny daleko wykraczały poza charakter typo-wego spotkania autorskiego. Halina Kuropatnicka-Salamon jest także – poza swą twórczością literacką – doświadczonym pedagogiem. Fakt ten dociera do uważnych słuchaczy wprost z jej ciekawej i pełnej optymizmu narracji.
Pani Halina opowiadała o praktycznej stronie pisania brajlem, zade-monstrowała zasady użycia brajlowskich przyborów do pisania, w końcu dla każdej chętnej osoby wpisała dedykację na egzemplarzach zbioru wierszy pt.: Uśmiechnięte przygody, który można było nabyć w trakcie spotkania.


Zainteresowanie 9-latków było intensywne i prawdziwe, dzieci pierwszy raz widziały osobę czytającą z kart pozbawionych liter znanego im alfabetu. Mimo napomnień, często wstawały i - ze zdziwieniem w oczach - starały się „odkryć tajemnicę”, sedno tej „sztuczki”. Tak więc Dyskusyjny Klub Książki przy dziale dziecięco-młodzieżowym naszej biblioteki zorganizował kolejne interesujące i wielce pouczające spotkanie.


Francuz Luis  Braille (1809-1852) w dzieciństwie utracił wzrok. Pod wpływem własnych doświadczeń życiowych i szkolnych oraz wojskowego systemu zapisu w ciemności, opracował precyzyjny i używany do dziś system zapisu dla niewidzących. System opiera się na 6-punktowym wytłaczaniu poszczególnych liter, a właściwie znaków te litery zastępujących. Jego dzieło można (w pewnym stopniu) przyrównać do dzieła mitologicznego Prome-teusza; dał niewidomym i słabo widzącym nie tylko możliwość czytania, ale i pisania. Rozświetlił tym samym wszechobecny mrok i pokazał im realną drogę do uczestnictwa w życiu intelektualnym i kulturalnym. 

Genowefa Laszczak
moderator DKK w Zgorzelcu