Przejdź do głównej zawartości

Rosyjski pisarz i myśliciel – Lew Tołstoj

fot. J. Horanin
Na czwartkowym, wspólnym spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżo-niowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki, Ja-nina Weretka-Piechowiak wygłosiła wykład o życiu i twórczości Lwa Tołstoja, rosyj-skiego arystokraty anarchisty pisarza, dramaturga, myśliciela, pedagoga. 
Pisarstwo Tołstoja było ściśle związane z jego biografią, bohaterami wielu utworów były autentyczne postacie. Twórczość była życiem a życie twórczością.

fot. J. Horanin

Janina Weretka-Piechowiak przedstawiła bogatą i różnorodną twórczość pisarza między  innymi jego powieści:  Anna Karenina - o zdradzie i zakazanej miłości, Wojna i pokój - o życiu w Rosji w czasach napoleońskich, Zmartwychwstanie - powieść krytyczno-społeczną, która stała się bestsellerem w ówczesnej Europie. Zebrani dużo dowiedzieli się o życiu prywatnym pisarza, jego małżeństwie z Zofią Andriejewną Bersi oraz ich życiu w Jasnej Polanie, która miała być azylem dla dwojga kochających się ludzi a stała się więzieniem. Dużo miejsca w swoim wykładzie Janina Weretka-Piechowiak poświęciła przekonaniom politycznym pisarza, głosiciela idei zwanej tołstoizmem, której podstawą było niesprzeciwianie się złu przemocą, powszechna miłość i samokształcenie moralne jednostki. Lew Tołstoj nie znosił bogatych i wykształconych, solidaryzował się z ludem. Nie chciał czerpać korzyści materialnych ze sprzedaży swoich książek. Oficjalnie potępiał religię i cerkiew prawosławną oraz władzę państwową, za co został obłożony ekskomuniką. Był genialnym  i wszechstronnym pisarzem. Zmarł w listopadzie 1910 roku na stacji Astapowo, która stała się ostatnim etapem kolejnej, jak się okazało ostatniej ucieczki od żony. Nigdy nie odwołał swoich heretyckich poglądów. Zofia Andriejewna była wierną i oddaną żoną pisarza przez 48 lat. Ich związek nie należał do łatwych i szczęśliwych, choć Zofia bardzo wspierała męża i pomagała mu w jego pracy literackiej. Janina Weretka-Piechowiak przytoczyła wypowiedź Wisławy Szymborskiej pochodzącą z  recenzji Pamiętników Zofii Tołstojowej – Być wielkim człowiekiem to wielka sztuka, ale trwać przy wielkim człowieku to jeszcze większa sztuka
Następne spotkanie TOZD i DKK odbędzie się już w nowym roku - 3 stycznia 2013 roku będzie na nim gościł Ryszard Turkiewicz bibliotekarz i poeta z Wrocławia. Zapraszamy.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie