Przejdź do głównej zawartości

Podróż przez wieki z Elżbietą Cherezińską

29 października 2015 roku dla Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ i dla chojnowskich miłośników historii pozostanie na długo w pamięci. Właśnie w tym czasie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie przybyła długo oczekiwana przez DKK Elżbieta Cherezińska - w opinii klubowiczów jedna z najlepszych, współczesnych autorek beletrystyki historycznej. Debiutowała w 2006 roku biografią Szewacha Weissa „Z jednej strony, z drugiej strony". W tym roku wydała już swoją jedenastą powieść - „Turniej cieni"
Przed spotkaniem z czytelnikami Elżbieta Cherezińska swój wolny czas poświęciła na spacer po Chojnowie. Podziwiała farę, przyjrzała się zabytkowym kamieniczkom. Zwróciła uwagę na wielkość rynku, co zdaniem pisarki, świadczy o tym, że w średniowieczu nasz gród nad rzeką Skorą był zamożnym miastem. Ostatnim etapem zwiedzania był Zamek Piastowski, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Dzieje zamku oraz rezydujących tu Piastów przybliżył nam dyrektor p. Jerzy Janus. Pani Elżbieta uważnie słuchała jego wspaniałego wykładu i skrupulatnie zapisywała usłyszane informacje w swoim notatniku.





Dopiero po pasjonującej wycieczce w tę odległą przeszłość, autorka udała się na rendez vous z chojnowskimi czytelnikami.
W bibliotece na znamienitego gościa z niecierpliwością czekali już wielbiciele jej powieści, dwie osoby przyjechały aż z Wrocławia. Spotkanie rozpoczęło się od mini quizu „Moja pierwsza książka". Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że ukochaną książką z czasów dzieciństwa była „Madika z Czerwcowego Wzgórza" Astrid Lindgren, a pierwszą, samodzielnie przeczytaną „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Na pytanie, czy ma jakąś nieudaną próbę literacką, autorka przyznała, że jest ich pełna szuflada.
Ostatnie quizowe pytanie dotyczyło pierwszej wydanej książki. I tak właśnie rozpoczęła się rozmowa dotycząca jej twórczości. Przypadek sprawił o tym, jak rozpoczęła karierę pisarską. Z wykształcenia bowiem jest teatrologiem, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Niespodziewanie otrzymała od Szewacha Weissa propozycję prowadzenia jego spotkań autorskich. Podczas tej wspólnej pracy, sporo dowiedziała się o życiu ambasadora Izraela. Uznała, że te wspomnienia są tak interesujące, że warto spisać.






Pomysł na następną publikację „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" był także dziełem przypadku. Pewnego razu jadąc pociągiem do Warszawy, spotkała starszego pana, który poprosił ją o napisanie książki na podstawie wspomnień jego mamy. Bo on, jak sam przyznał, nie ma czasu. Okazało się, że jest synem Etki Daum. Dwa tygodnie później dostała paczkę, a w niej znajdowały się oryginalne dzienniki jego matki.
A potem, co roku, w księgarniach pojawiała się nowa książka Elżbiety Cherezińskiej. Pierwszą wydaną powieścią historyczną była "Gra w kości" - o Bolesławie Chrobrym, który jest jej ukochaną postacią historyczną. Jak stwierdziła, czas panowania Piastów to okres bardzo ciekawy, a ona jest pasjonatem tej epoki.
W trakcie spotkania padały pytania także i o inne utwory, które nie tylko zabrały nas w czasy piastowskie, ale i w czasy Wikingów, wiek dziewiętnasty, czy okres II wojny światowej. Każda z tych powieści miała swoją ciekawą historię powstania.
Dowiedzieliśmy się też nieco o tajnikach warsztatu pracy autorki. Pani Elżbieta pracuje przeciętnie dziesięć godzin dziennie. Najpierw zbiera materiały źródłowe i konsultuje się z zaprzyjaźnionymi historykami. Najszybciej powstają fragmenty powieści z bohaterami, których polubiła od pierwszego zdania, a potem cała reszta. Najczęściej pierwszym recenzentem rękopisów jest mąż.



Z zapartym tchem słuchaliśmy jej żywych i barwnych opowieści. Żal było się rozstawać.
Na pocieszenie autorka obiecała, że już w maju lub czerwcu przyszłego roku na rynku wydawniczym pojawi się nowa powieść o Świętosławie - zapomnianej siostrze Bolesława Chrobrego - zatytułowana „Storrada".
Będziemy oczekiwać na nią z niecierpliwością!

Anna Kopyra
modertaor DKK ŁGARZ i MDKK
przy MBP w Chojnowie