Przejdź do głównej zawartości

Przepis na trudne czasy. Poradniki – pomagają czy szkodzą?

Tematem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK) były poradniki, które niezmiennie i od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Poradniki dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin i aspektów życia, a badania potwierdzają, że sięgamy po nie często i chętnie. Uogólniając, w poradnikach szukamy recepty na zdrowe, szczęśliwe i dostatnie życie. Największą popularnością cieszą się te dotyczące psychologii, medycyny, kulinariów i wychowania dzieci czy stosunków interpersonalnych. Ukazują się także poradniki poruszające kwestie bardzo trudne, jak np. depresja, samotność czy mobbing. Poradniki, podobnie jak wszystkie pozostałe gatunki literackie, podlegają chwilowym modom i przede wszystkim ocenie sięgających po nie osób. Na rynku księgarskim pojawiają się zarówno tytuły, które bardzo szybko tracą na aktualności jak i pozycje niezwykle wartościowe, mądre i niewątpliwie warte uwagi. Cała trudność polega na tym, aby podchodząc do zawartych w poradnikach treści z dystansem odnaleźć w morzu propozycji te najcenniejsze.
Klubowiczki bibliotecznego DKK również chętnie sięgają po poradniki. Naszym zdaniem nie ma nic złego w poszukaniu informacji o trapiących nas problemach w książkach tego typu. Wśród tych, które wydały się nam szczególnie interesujące są m.in.: „Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać”, „Magnetyzm serca”, „Potęga podświadomości”, czy „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.
Na kolejne, wyjątkowe, bo „andrzejkowe” spotkanie DKK zapraszamy 26 listopada. Rozmawiać będziemy o polskich i napływowych tradycjach i obyczajach, także o tych komercyjnych, które czy nam się to podoba, czy nie, stają się powoli częścią naszej kultury.

Izabela Fiedler
moderator DKK w Bielawie