Przejdź do głównej zawartości

Pod ziemią

fot. Renata Rzeźniczek
01 marca 2019 w spotkaniu DKK dla dzieci i młodzieży uczestniczyła klasa I „d” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie. Tym razem wspólnie omówiliśmy książkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. „Pod ziemią” (Wydaw. Dwie Siostry). Jest to książka popularno – naukowa przeznaczona dla dzieci, która jednak ze względu na ciekawą formę i edycję może zainteresować także dorosłego odbiorcę. Duży format książki pozwolił na bardzo przejrzyste ukazanie tematu.

Książka zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Zabrała ich w niezwykłą podróż w głąb ziemi i pozwoliła na usystematyzowanie pewnych pojęć i zjawisk, które zachodzą pod cienką warstwą gleby lub grubszą warstwą skorupy ziemskiej. Dzieci poznały żywe organizmy, które są tak małe, że trzeba użyć mikroskopu lub lupy, aby je zobaczyć. Książka zawiera także wiele ciekawostek o zwierzętach. M.in. czytelnicy dowiedzieli się, że dżdżownica, która znana jest powszechnie w naszym kraju, w Australii osiąga długość 3 metrów. Poza tym dzieci uzyskały wiele interesujących informacji o mieszkańcach nor. Dowiedziały się, jak żyją i organizują sobie podziemny świat lisy, borsuki, pieski preriowe, krety, mrówki. Inną grupą organizmów, którym niezbędną do życia jest ziemia, są rośliny. W książce Mizielińskich dzieci znalazły dokładny schemat budowy korzeni wielu roślin. Dowiedziały się, że mogą mieć różne kształty (bulwy, kłącza i cebule) oraz poznały ich lecznicze i jadalne właściwości. W książę „Pod ziemią” można znaleźć także wiele ciekawostek dotyczących budowy kopalni, jaskiń, wulkanów, przedstawionych w postaci ogromnych przekrojów.

Książka zainspirowała dzieci do stworzenia indywidualnych schematów, na których przedstawiły budowę nor i ich mieszkańców, systemy korzeniowe drzew oraz schematy tuneli podziemnych zrobionych przez ludzi i przeznaczonych do komunikacji i budowy stacji przesyłowych.

Książka dała wszystkim zebranym możliwość twórczego spędzenia czasu w bibliotece.

 

moderator Renata Rzeźniczek
DKK Wołów