Przejdź do głównej zawartości

Kryminał na kwietniowym Dygresyjnym Dyskusyjnym Klubie Książki

fot. Klaudia Lutosławska-Nowak
Spotkanie klubowe z kryminałem rozpoczęło się od prezentacji  "Słynni detektywi w literaturze i na ekranie" przygotowanej przez moderatora. Na początku dyskusji okazało się, że nie wszystkie (bo w klubie są same panie) lubią i czytają literaturę tego gatunku. Nie zakłóciło to jednak naszej rozmowy gdyż tematy kryminalne są powszechnie obecne w kulturze popularnej. Punktem wyjścia były lektura książki Marka Krajewskiego "Arena szczurów" oraz Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha "Zbrodnia niedoskonała".
Nowa książka Marka Krajewskiego podzieliła dyskutantów, dla jednych treść "Areny szczurów" jest, oględnie mówiąc, niesmaczna. Ogólna konkluzja, że autor chce zszokować czytelnika w związku z tym przerzucił się na brutalne i niesmaczne opisy albo też wyobraźnia autora jest chora. Dla innych (wśród, których jest też pisząca te słowa) najnowszy kryminał to precyzyjny i skrupulatnie przemyślany mikrokosmos zbrodni. Zbrodni, która przeraża i jednocześnie fascynuje. Krajewski to mistrz kryminałów retro, wiernie oddający tło historyczne. To jak operuje słowem i piórem, ta jego lekkość opisów i niesamowity klimat, tworzą mieszankę, która nie pozwala oderwać się od książki. 
Z większym entuzjazmem odniosły się "klubowiczki" do książki "Zbrodnia niedoskonała" napisanej przez Katarzynę Bondę we współpracy z Bogdanem Lachem, znanym policyjnym profilerem. Dobrze wprowadza w temat, przedstawia nam się ofiarę, okoliczności zbrodni i czerpiąc z tych dwóch źródeł profiler wyciąga wnioski, na podstawie których typuje sprawcę. Rozdziały odpowiadają różnym typom sprawców i każdy zakończony jest podsumowaniem z podkreśleniem najważniejszych kwestii co pozwala świetnie usystematyzować wiedzę. Rozmawiałyśmy też o innych książkach zwłaszcza o szeroko reklamowanym thrillerze "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins. Książkę szybko się czyta, fabuła jest przemyślana, akcja wartka, a zakończenie zaskakuje. Ale uznałyśmy, że jest to książka pokazująca działanie współczesnego rynku wydawniczego. Czyli, że dobra promocja wydatnie przyczynia się do powodzenia i popularności książki. Jak zwykle było też wiele dygresji, a rozstałyśmy się ze wspólną myślą, że dawne kryminały posiadały często wątek humorystyczny, który łagodził drastyczne wydarzenia. Inaczej jest ze współczesnym kryminałem, który często epatuje okrucieństwem, brutalnością i wulgaryzmami. Co nie przeszkadza nam zazdrościć koleżance, która zdobyła wejściówkę na spotkanie z Jo Nesbo we Wrocławskim  Capitolu. 

moderator Klaudia Lutosławska-Nowak
DKK Kłodzko

fot. Klaudia Lutosławska-Nowak