Europejska Perła Baroku przywitała nas piękną pogodą

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krze-szowie oczarowało swoim urokiem niestru-dzonych podróżników z Ostroszowic, w tym klubowiczów z DKK. Stowarzyszenie Przyja-ciół Gór Sowich zorganizowało 29 czerwca wycieczkę do tego urokliwego miejsca, dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Gminy Dzierżoniów.
Podczas podróży do Krzeszowa wszyscy mogli podziwiać przepiękne widoki Dolnego Śląska oraz poznać ciekawostki opowiadane przez przewodnika - Grażynę Biernat.
Kiedy tuż za Czadrowem wyłonił się wspaniały widok krzeszowskiej bazyliki, nikt z nas nie zdawał sobie sprawy z wielkości tego niezwykłego miejsca.
Zwiedzanie rozpoczęło się od Kościoła św. Józefa. Przepiękne freski na ścianach i sklepieniu tego kościoła, ogromna fantazja a zarazem kunszt malarza Michaela Willmana,
zwanego "śląskim Rafaelem" zrobiły ogromne wrażenie. Barokowy przepych, interesujące anegdoty związane z powstaniem malowideł wzbogaciły wiedzę historyczną i religijną zwiedzających.


Następnym etapem było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej Matki Bożej Łaska-wej. Ta wspaniała budowla zwana Europejską Perłą Baroku zachwyca unikatowymi organami, zbudowanymi w latach 1732-1739 przez Michaela Englera, przepięknymi żyrandolami oraz imponującymi freskami. W centrum ołtarza głównego umieszczony jest najstarszy obraz Maryjny w Polsce. Jest to cudowny wizerunek Bogurodzicy. Tuż za ołtarzem znajduje się Mauzoleum Piastów Śląskich. 
Ta żywa lekcja historii na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Na dziedzińcu kościlnym mogliśmy podziwaiać stare modele samochodów, gdyż w tym czasie odbywał się zlot ludzi kochających te unikatowe cacka.
Ostatnim etapem zwiedzania Krzeszowa było podziwianie budowli na wodzie zwanej Betlejem.


Na zakończenie wycieczki zatrzymaliśmy się na pikniku w niewykle uroczym zakątku. Radość z udanej wycieczki oraz świetnej atmosfery towarzyszyła nam w powrotnej drodze. Żal było opuszczać te piękne okolice. Pozostały nam jednak wspomnienia i pamiątki od organizatora wycieczki.
Polecamy zwiedzanie Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej imienia Michaela Willmana, mający na celu realizację idei "Barok w służbie Rozwoju Lokalnego".
Wielkie podziękowanie dla Urzędu Gminy Dzierżoniów, Ewy Żuchowskiej-Toboły oraz Anny Kwiatkowskiej ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich za zorganizowanie wspaniałej wycieczki do Krzeszowa, składają uczestnicy.


My, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki szczególnie dziękujemy, że mogliśmy odpocząć w magicznej atmosferze Krzeszowskiego Sanktuarium.
Ta niezwykła integracja i docenienie małej grupy z DKK, pokazuje wielkość organizatorów, którzy docenili naszą rolę w życiu Ostroszowic.

Maria Kirkiewicz
moderator DKK w Ostroszowicach

Komentarze