Mariusz Szczygieł w Legnicy

O tym, że reportaż powinien być jak striptiz, nie ujawniać wszystkich informacji od razu, ale powoli zmierzać do puenty, uczestnicy legnickich Klubów Książki oraz mieszkańcy naszego miasta mogli usłyszeć na spotkaniu z autorem, docenianych w Polsce i na świecie książek, Mariuszem Szczygłem 25 czerwca 2015 r.


Jak podkreślał Nasz Gość, najważniejsze w reportażu jest to, aby nie krzywdzić opisywanego. Sam autor w tym celu sięga po kłamstwo formy. Dopuszcza umówienie się z bohaterem tekstu i podzielenie jego postaci na dwie osoby. Wówczas bohater wykreowany, przejmuje to, co mogłoby rozmówcy zaszkodzić. Według pisarza, reporter nie powinien usprawiedliwiać i oceniać, ale starać się zrozumieć postać, o której pisze.
Mariusz Szczygieł dał się poznać nie tylko jako wybitny reporter, ale również wspaniały gawędziarz. Z dużym poczuciem humoru opowiadał o swoim zainteresowaniu kulturą Czech, która według pisarza jest odwrotnością kultury polskiej.


Po dwugodzinny spotkaniu fani twórczości Mariusza Szczygła mogli zakupić jego książki, zwłaszcza, że autor chętnie je podpisywał, co było okazją do zamienienia z pisarzem chociaż kilku słów. To długo oczekiwane spotkanie pozostanie na długo w pamięci klubowiczów oraz innych zwolenników stylu i formy Mariusz Szczygła.

Joanna Gelczyńska
moderator DKK w LegnicyKomentarze