Razem zawsze lepiej czyli VI Łgarska Noc Świętojańska

Od sześciu lat czerwcowe spotkanie Dyskusyjego Klubu Książki Łgarz jest związane ze szczególnym dniem -  Nocą Świętojańską. Nie zawsze możemy spotkać się 23 czerwca ale w tym roku byłyśmy blisko. Nasza, szósta z kolei, Łgarska Noc Świętojańska odbyła się 24 czerwca.
Tegorocznym motywem Nocy były złote myśli na temat czytania, książek i literatury. Stąd obowiązywał odpowiedni strój, czyli koszulka z hasłem - wykonanym dowolną techniką - promującym DKK ŁGARZ.
Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczeliśmy od wyplatania świętojańskich wianków. Na stoliku czekały wcześniej już zebrane z polnych dróg i ogrodów kwiaty oraz zioła. Aromat róż, maków i chabrów mieszał się z zapachem lawendy, mięty a nawet tymianku. Wykonanie pięknych ozdób naszych głów nie trwało długo - po tych sześciu latach mamy już dużą wprawę.
A potem odbyła się sesja fotograficzna z prezentacją strojów, a po niej uczta i festiwal złotych myśli. Motta i cytaty były bardzo różne, żadne z nich się nie powtórzyło. Okazało się, że Łgarzom bardzo spodobały się hasła: „Razem zawsze lepiej”, „Dom bez książki jest jak plaża bez słońca” i „Literatura jest najlepszą zabawką, jaką  wymyślono, żeby drwić z człowieka”. Jednak gdyby istniało Łgarskie Grand Prix, to otrzymałoby je, jednogłośnie, hasło Eli: „DKK Łgarz zgrają oczytanych ofiar literatury”.Po prezentacji koszulek, awersu i rewersu, oddałyśmy się dyskusji na temat czerwcowej lektury - „Razem będzie lepiej” Jojo Moyes. O perypetiach bohaterów, o ich walce z przeciwnościami losu, znakomicie opowiedziała nam Lucyna, która też napisała blurba, czyli krótką rekomendację polecającą utwór:
„Czy sekretem szczęśliwego życia jest krótka pamięć? Czy samotna matka wychowująca uzdolnioną córkę i ekscentrycznego syna, który nie jest jej synem i bogaty programista mogą być razem? Autorka zapewnia, że happy end jest możliwy. To książka dobra na pochmurne dni, słoneczne dni, zimne i ciepłe, trudne i łatwe, na klimakterium i zabieganie”. Dodajmy, że ta rekomendacja - wraz z innymi napisanymi przez naszych klubowiczów - została przesłana na konkurs do Instytutu Książki. Główną nagrodą w tym konkursie jest zamieszczenie zwycięskiego blurba w następnej książce  Jojo Moyes. Za naszych recenzentów trzymamy kciuki i niech moc Łgarza będzie z nimi!
Aby tradycji stało się zadość, około północy wyruszyłyśmy z zapalonymi pochodniami nad rzekę Skorę, na Wyścig Wianków o Północy. Tym razem start był na moście. Na gromkie „Raz, dwa, trzy”, rzuciłyśmy w ciemne odmęty wody swoje świętojańskie wianki. Początkowo trudno było wyłonić zwycięzcę, wszystkie płynęły kwiatek w kwiatek. Ale potem na prowadzenie wysunął się wianek Krystyny i to ona została zwycięzcą tegorocznego Wyścigu, i otrzymała specjalną nagrodę.Tej Nocy działy się jeszcze i inne niezwykłe rzeczy. A i dla naszych czytelników coś z tego  zostało. Jeden z Łgarzy na ucztę przygotował pyszną bezę, ale nie chciał podać pełnej receptury. Próbowaliśmy odgadnąć - nie udało się, ale jeśli ktoś z czytelników chciałby spróbować swoich sił, to beza została przyrządzona z cukru, barwnika i tajemniczego trzeciego składnika X. Czym jest X? Na odpowiedzi czekamy do końca lipca, należy je przesłać na adres: chantu@wp.pl. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosujemy nagrodę – niespodziankę.


Wakacje to czas słońca, błękitnego nieba, ciepłego morza oraz wspaniałych letnich lektur. Tego życzymy wszystkim. I zapraszamy tych, którzy lubią czytać i chcieliby zostać Łgarzami na nasze wrześniowe spotkanie.
Z łgarskim pozdrowieniem – Ahoj!

Anna Kopyra
moderator DKK ŁGARZ i MDKK
przy MBP Chojnów


P.S. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, odsyłamy do Słownika Języka Polskiego - hasło: łgarz. Możemy tylko podpowiedzieć, że zawarta tam informacja, to szczera prawda.

Komentarze