Narodowe Czytanie Antologii Niepodległości w Ostroszowicach

fot. Maria Kirkiewicz
Każdy naród żyje dziełami swojej kultury. My, Polacy, na przykład, żyjemy tym wszystkim, czego początek odnajdujemy w pieśni Bogurodzica – najstarszej zapisanej polskiej poezji, jak też starodawnej melodii z nią związanej. (…)
Pieśń Bogurodzica stała się hymnem narodowym, który jeszcze pod Grunwaldem prowadził zastępy polskie i litewskie do walki z Krzyżakami. /Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość/


BOGURODZICA
23 marca w Bibliotece w Ostroszowicach uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach uczestniczyli w pasjonującej lekcji historii.
Nauczyciel Janusz Głód zaciekawił uczniów opowiadaniami o dziejach tego wspaniałego hymnu,jego znaczeniu dla rycerstwa, wojów raz oraz wytłumaczył symbolikę archaicznego tekstu. 

Porównanie tekstu "Bogurodzicy" do pisanej ikony bardzo przybliżyło dzieciom trudny w odbiorze utwór, a wysłuchanie tej najstarszej utrwalonej polskiej pieśni religijnej w formie audiobooka pozwoliło uczniom wyobrazić sobie minione wieki.
Krótka scenka dramatyczna oparta na motywach dzieła "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza zaczynająca się od słów: "Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy. Do którego sprawiedliwości ninie się odwołuję, skargę na moją krzywdę i waszą nieprawość a pychę zanosząc – amen" wprowadziła radosny nastrój,a przy okazji okazało się, że uczniowie znakomicie znają ten tekst.

Historyk z pasją pan Janusz Głód znakomicie przygotował swój wykład o "Bogurodzicy".
Ogromne wrażenie wywarła również kolekcja przedmiotów pochodzących z Dzierżoniowa, a znajdująca się w Muzeum Miejskim.
Wrzeciono, dzbanek, kijanka oraz naczynia użytkowe podkreśliły jak wielka jest wartość poznawania historii wieloma zmysłami.

Nasze cykliczne spotkania w bibliotece Narodowe Czytanie tekstów z Antologii Niepodległości wpisuje się w realizację lokalnego projektu 

100 Lat Niepodległości Święto Radości.
Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości./Kardynał Stefan Wyszyński/

fot. Maria Kirkiewicz
fot. Maria Kirkiewicz
fot. Maria Kirkiewicz
moderator Maria Kirkiewicz
DKK Ostroszowice

Komentarze