ZACZYTANI W KINIE

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę przy-gotowaliśmy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października Kino Nowe Horyzonty stanie się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedzą widzom o kulisach powstawania książki, podzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy. Nie-odłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumen-talnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.Wydarzenie na Facebook’u: 

Cena biletu: 12zł./os.PAŹDZIERNIK

30 października (czwartek), godz.18.00
premiera książki Ewy Winnickiej Angole (wydawnictwo Czarne) 

• projekcja filmu: Joe Strummer – niepisana przyszłość reż. Julien Temple / Irlandia, Wielka Brytania 2008 / 123’
• po filmie spotkanie z autorką książki Ewą Winnicką

Spotkanie poprowadzi Jarek Sępek – podróżnik, dzien-nikarz, wydawca. Autor książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu), traktującej o wielo-kulturowości tej metropolii. Pracował jako zastępca redaktora naczelnego w magazynie „Cooltura”, największym polskim piśmie na Wyspach Brytyjskich. Więcej informacji na stronie www.sepekswiata.pl

GOŚĆ
Ewa Winnicka - reporterka. Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze reportaże drukowała w czasie studiów w "Gazecie Wyborczej". Od 1999 roku pracuje w "Polityce". Na Uniwersytecie Warszawskim wykładała kulturę wywiadu. Jest współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.

KSIĄŻKA
Angole Ewa Winnicka 
W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos „najeźdźcom”, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny portret tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekce-ważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”. To fanta-styczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic.
http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/angole

FILM
Joe Strummer - legenda punk rocka. Przez jednych nazywany „Chrystusem rocka”, przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film dokumentalny The Future Is Unwritten w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia tego wielkiego artysty, który stał się ikoną punk rocka. I portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich przyjaciół i wielbicieli.
http://www.kinonh.pl/film.do?id=7862&ind=tytul%3Djoe%2Bstrummer%26page%3D0%26data%3D%26typ%3Dtyt 

Autorka o FILMIE
Książka "Angole’" jest głównie o tym, jak Polacy, których autochtoni nazywają najeźdźcami widzą tubylców. Co to za ludzie? Jakie mają problemy?  Jak zorganizowany jest ich kraj? Wydaje mi się, że Joe Strummer, charyzmatyczny leader kultowego zespołu The Clash w przeważającej części swojej twórczości próbował opowiedzieć na te same pytania. Jego głos jest szalenie mocny. Był dobrze urodzonym, wychowanym w szkole z internatem synem dyplomaty. Stuprocentowym Angolem. Został  rzecznikiem  tych , którym się mniej powiodło w trudnych czasach. Był kwintesencją angielskości. jednocześnie śpiewał  o klasowości i niesprawiedliwości społecznej, o bezrobociu i  rasizmie, obojętności  i represjach. Z wieloma z tych problemów mierzą się również  bohaterowie książki.

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę „Angole”. 

LISTOPAD

24 listopada (poniedziałek), godz.19.00
premiera książki Przemka Kossakowskiego Na granicy zmysłów (wydawnictwo Otwarte)

• projekcja Kossakowski. Szósty zmysł (produkcja TTV) 

• po filmie spotkanie z autorem książki Przemkiem Kossakowskim

GOŚĆ:
Przemek Kossakowski - rocznik ‘72. Człowiek od zadań specjalnych. Interesują go ludzie patrzący na rzeczywistość w sposób odmienny od ogólnie przyjętego. Cykl programów Kossakowski. Szósty zmysł (emitowany na kanale TTV), dokumentuje jego podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżów. 
Wielbiciel malarstwa flamandzkiego, boksu, baletu i polskiego hip-hopu. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką.

KSIĄŻKA
Na granicy zmysłów Przemek Kossakowski
Reporterski debiut Przemka Kossakowskiego. Autor przemierzając Polskę, Ukrainę, Rosję i Bałkany na własnej skórze poddaje się najdziwniejszym praktykom ludowych uzdrowicieli, znachorów, wróżów. Ten reportaż otwiera oczy, wprawia w zdumienie i wstrząsa. Tego nie pokazała kamera!

FILM
Kossakowski. Szósty zmysł (produkcja TTV) 

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę „Na granicy zmysłów”. 

GRUDZIEŃ

3 grudnia (środa), godz.19.00
premiera książki Pawła Smoleńskiego Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem (wydawnictwo Czarne)

• projekcja filmu Ukrainian argument reż. Serge Masloboishchykov, Ukraina 2014, 30' (POLSKA PREMIERA!)

• po filmie spotkanie z bohaterem książki Jurijem Andru-chowyczem i autorem Pawłem Smoleńskim 

GOŚCIE
Jurij Andruchowycz (ur. 1960) – poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie, Diabeł tkwi w serze, wywiad rzeka Tajemnica, tomy poezji Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980–1990, a także płyty Samogon (z muzyką zespołu Karbido) oraz Andruchoid (z muzyką Mikołaja Trzaski, Wojtka Mazolewskiego i Macia Morettiego). Jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

KSIĄŻKA
Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem Paweł Smoleński
Kiedy świetny polski dziennikarz spotyka się z najbardziej znanym ukraińskim pisarzem, tematy pojawiają się same, zwłaszcza gdy oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę. Rozmowa to wywiad rzeka spisywany na gorąco, w pośpiechu, będący próbą zarejestrowania pulsującego rytmu historii, która donośnie odezwała się na wschodnich granicach Europy. To także zbiór refleksji na temat współczesnej sceny politycznej Europy i roli, jaką odgrywają w niej Rosja i Polska. Pasjonująca rozmowa przewartościowująca pojęcie narodowego sukcesu i klęski, dumy i uprzedzenia sąsiadów.

FILM
Ukrainian argument reż. Serge Masloboishchykov, Ukraina 2014, 30'
Film zwraca uwagę na unikalny fenomen ukraińskiej tożsamości narodowej, w szczególności tożsamości młodych Ukraińców - tych, którzy dorastali w niepodległym kraju w okresie postsowieckim, opanowanym w 2014 roku przez reżim Janukowicza. Młodzi, wolni ludzie, którzy nie doświadczyli zbrodni reżimu sowieckiego, dorastali przez 23 lata niepodległej Ukrainy. To pokolenie było siłą sprawczą rewolucji godności w 2014 roku, okazało się ono najbardziej inteligentną, zorganizowaną i wolną częścią współczesnego społeczeństwa Ukrainy. Ludzie różnie nazywali protestujących na Majdanie: od rewolucyjnych ekstremistów do bohaterów-wyzwolicieli. Jak zatem oni identyfikują siebie? Kim są? Ci, którzy protestowali na Majdanie, opowiadają o byciu w środku dramatycznych wydarzeń ukraińskiej rewolucji.

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem. https://www.facebook.com/TajneKompletyNoweHoryzontyKsiegarniaFilmowa 

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House
Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Otwarte, TTV, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

Komentarze