Śladami Hemingwaya

Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny E. Hemingway

W jesienny, ponury i deszczowy czwartek na spotkaniu DKK postanowiliśmy porozmawiać o Kubie i twórczości Ernesta Hemingwaya. Pretekstem do zajęcia się tym tematem była podróż naszej uczestniczki DKK p. Bożenki na Kubę. 
Hemingway mieszkał na Kubie ponad 20 lat. W przybranej ojczyźnie pozostawił po sobie wiele wspomnień i miejsc. Tutaj miedzy innymi powstały takie dzieła jak Komu bije dzwonStary człowiek i morze.


Razem z p. Bożenką przenieśliśmy się w świat Hemingwaya, chodziliśmy uliczkami Hawany, odwiedzaliśmy bary w których przesiadywał autor i pisał swoje utwory popijając swoje ulubione mojito – wszystko to poparte było zdjęciami i filmem – szczegółowo komentowane przez p. Bożenkę. Odwiedziła również muzeum Hemingwaya, które mieści się w Finca Vigia, 10 km od centrum Hawany. Dom zachował swój pierwotny wygląd i charakter, ale niestety zwiedzający nie mogą wejść do środka - zwiedzanie odbywa się poprzez zaglądanie do wnętrz przez okna. Wśród pamiątek znajdują się książki pisarza, oryginalna maszyna do pisania.
Spotkanie było tak interesujące, że zapomnieliśmy o tym, że pada deszcze, że nie ma słońca i jest zimno. Zachęceni wspomnieniami o Hemingwayu postanowiliśmy wróć do powtórnego przeczytania jego dzieł.

Aldona Świdrak
moderator DKK w Piławie Górnej

Komentarze