Spotkanie DKK w „Koronce”

Wojciech Lubawski i Tomasz Natkaniec są autorami książki Małgorzata idzie na wojnęBohaterką powieści jest siedemnastoletnia osierocona dziewczyna. Akcja rozpoczyna się  w sierpniu 2014 r. Narzeczony Małgorzaty Szczerbińskiej postanawia zaciągnąć się do wojska. Przekazuje jej list, w którym o tym opowiada. Całym sercem chce walczyć za Polskę. Tym samym nie dotrzyma obietnicy małżeństwa złożonej Małgorzacie. Ta bardzo pragnie ślubu, który ma jej dać niezależność. Zawiedziona dziewczyna postanawia odszukać ukochanego, Januarego Piątka i... zabić go. I tu zaczyna się jej droga pełna niesamowitych przygód. Wszystko co ją spotyka opisuje w dzienniku i listach do najbliższych. 
Autorzy tej lekko napisanej książki mieli wspaniały pomysł na wciągającą lekturę, lekcję historii i promocję swojego regionu – Kielecczyzny. W  książce przewija się wiele historycznych postaci, bohaterka odwiedza miejsca związane z historią Polski i regionu. A najważniejsze, że cała historii wydarzyła się naprawdę. Twórcom opowieści wpadł do rąk list młodego żołnierza do ukochanej. Dotarli do wnuka adresatki i mieli okazję zapoznać się z jej wspomnieniami i listami. Tak narodził się pomysł powieści.
Powieść nie wszystkim klubowiczom podobała się tak jak piszącej te słowa. Niektórym opisane wydarzenia wydały się zbyt nieprawdopodobne. Ale jeśli my czegoś nie przeżyliśmy, to nie znaczy, że nie mogło się wydarzyć.
Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. 

Dorota Kamińska
moderator DKK w Oławie
Komentarze