Przejdź do głównej zawartości

„Ida” Pawła Pawlikowskiego – wybitne osiągnięcie kina polskiego, ale…

26 marca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), podczas którego uczestnicy rozmawiali o nagrodzonym Oskarem filmie w reżyserii Pawła Pawlikowskiego pt. Ida. Uznana i doceniona przez światową krytykę, nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach Ida – wzbudziła wśród polskich widzów wiele skrajnych emocji.


Film ukazał się w 2013 r. i choć już wtedy mówiono o nim dużo, zdecydowanie nie można było go uznać za przebój kinowy. Dopiero zdobycie przez Idę Oskara w 2015 r. skłoniło wielu Polaków do obejrzenia wyróżnionego obrazu.
Czarno-biały dramat Pawła Pawlikowskiego z genialnymi kreacjami Agaty Kuleszy oraz Agaty Trzebuchowskiej osadzony jest w czasach komunistycznych. Film dotyka bardzo trudnych dla Polaków kwestii, m.in. stosunków polsko-żydowskich. Uczestnicy spotkania bardzo różnie odebrali dzieło Pawlikowskiego. Jednych zachwycił fakt, że Ida opowiada o prawdach uniwersalnych, a drugich zbulwersowało krzywdzące, według nich, przedstawienie postaw ludności polskiej wobec Żydów w czasie wojny. Jednoznaczna ocena Idy wydaje się niemożliwa. Bez względu jednak na to, czy uznamy film za wybitne arcydzieło współczesnej polskiej kinematografii, czy też za obraz brutalnie uderzający w dobre imię Polaków nie sposób przejść obok tego dzieła obojętnie.
Zdobycie przez Idę Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny jest niekwestionowanym sukcesem kina polskiego. Obraz ten niewątpliwie warto zobaczyć. Wszystkim, którzy nie wybrali się do kina, zachęcamy do skorzystania ze zbiorów Działu Multimedialnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 23 kwietnia. Tym razem klubowiczki rozmawiać będą o pięknej i poruszającej książce Lisy Genovy pt. Motyl.
ZAPRASZAMY!

Izabela Fiedler
moderator DKK w Bielawie