Świata nie można zmienić. Można ewentualnie zmienić siebie

Złodziejka książek, to powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka. Autor urodził się w roku 1975 w Sydney. Jego pierwsza powieść The Underdog zyskała uznanie na całym świecie. Jego najsłynniejszą publikacją jest książka o losach nastoletniej Liesel Meminger, żyjącej w czasach II wojny światowej. Główna bohaterka mieszkała w rodzinie zastępczej, w fikcyjnym mieście na terenie III Rzeszy Niemieckiej. Dzieło zostało zekranizowane w 2013 roku, a w polskich kinach film pojawił się pod koniec stycznia roku 2014.
Liesel swoją pierwszą książkę kradnie na pogrzebie swojego młodszego brata. Do końca nie wie co powinna z nią zrobić, bo nie potrafi jeszcze czytać. Dopiero jej zastępczy ojciec otwiera przed nią świat myśli, wiedzy i emocji zamknięty na kartach książek.
Przyjaźń, to kolejny wątek powieści. Są dwie osoby, które wywarły ogromny wpływ na Złodziejkę. Szkolny kolega – Rudy i ukrywany Żyd – Max. Szaleńczo zakochany Rudy jest wsparciem i opoką Liesel w każdej sytuacji. Z Maxem bohaterka nawiązuje więź emocjonalnie opartą na wrażliwości. Podobne przeżycia, lęki i upodobania do słów łączą niezwykłą parę – Niemkę i Żyda.
Empatyczne postaci i realistyczne, zgodne z faktami historii, sceny pozwalają nam przenieść się w świat proponowanej fikcji literackiej. Pikanterii dodaje Śmierć – oryginalny narrator powieści. Przewiduje, ostrzega i pomaga uspokoić emocje związane z tragicznymi wydarzeniami. Kieruje nasze myśli na właściwy tor. Stoi po stronie człowieka. Walczy o jego dobry los.
Historia młodej Liesel Meminger nikogo nie pozostawi obojętnym. Wahadło jej życia miotało się pomiędzy światłością a mrokiem. Co jej nie zabiło, paradoksalnie sprawiało, że marzyła o śmierci.
Po przeczytaniu Złodziejki książek mogę dać kilka rad.
- Świata nie można zmienić. Można ewentualnie zmienić siebie
- Śmiech i marzenia są sekretem lepszego bytu.

Natalia Kawerska, lat 15
MDKK Chojnów

Komentarze