Przypadki pana Przypadka

Pan Przypadek i trzynastka to książka Jacka Getnera, pisarza, scenarzysty i dramaturga. Główny bohater Jacek Przypadek jest około trzydziestoletnim mężczyzną podchodzącym do życia na luzie. Z wykształcenia prawnik, ale nie pracuje w tym zawodzie, nie ma konkretnych planów na życie, utrzymuje się z wynajmu mieszkań i ciągle realizuje swoje marzenie o starcie w maratonie. Pewnego dnia z mieszkania ulubionej sąsiadki pani Irminy Bamber ktoś kradnie obrazy o dużej wartości. Pani Irmina nie ma zaufania do policji i prosi Jacka, żeby odnalazł obrazy. I tak rozpoczyna się jego detektywistyczna przygoda. Bohater łączy w sobie, jak napisano na okładce książki, cechy Sherloka Holmesa, rodzimego porucznika Borewicza i doktora Hause’a. Jacek Przypadek nigdy wcześniej nie zajmował się zagadkami kryminalnym i nie zdawał sobie sprawy, ze swojego detektywistycznego talentu. Nasz bohater bardzo szybko rozwiązuje sprawy dzięki niezwykłej intuicji, bystrości, spostrzegawczości i sprytowi. Zna się doskonale na ludzkich zachowaniach i odruchach, podkreśla to słowami „ludzie są banalnie przewidywalni” Okazuje się być bardzo dobry w tropieniu przestępców, co wywołuje duże niezadowolenie nieudolnego policjanta Łosia marzącego o awansie i zazdrosnego o sukcesy  Jacka. Książka składa się z trzech opowiadań, które łączy liczba 13. Pierwsza opowiadanie dotyczy kradzieży, wcześniej wspomnianych, obrazów z mieszkania sąsiadki spod numeru 13. W drugim nasz bohater rozwiązuje aferę willową związaną ze starym domem mającym numer 13. A w trzecim próbuje udowodnić kradzież praw autorskich do sztuki Trzynaste krzesło.
W książce pojawiają się też inne barwne postacie : przyjaciel Jacka Przypadka, Błażej zwany „Młodym Bogiem Seksu”, Marzena fikcyjna narzeczona Jacka, nieporadny i niezbyt inteligentny, wspomniany już, komisarz Łoś, ojciec bohatera szanowany adwokat Fryderyk Przypadek i pani  Irmina Bamber odkrywczyni talentu naszego detektywa.
Książka nam się podobała, czyta się ją szybko i przyjemnie, a głównego bohatera nie można nie lubić. Napisana jest prostym przystępnym językiem, zawiera sporo zabawnych scen, a fabuła jest intrygująca. Jest to wciągająca historia, od której trudno się oderwać. Polecamy ją wszystkim miłośnikom powieści kryminalnych.

Patryk Kopacz i Barbara Bąblińska
(uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie,
członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy szkole)


Komentarze