Postaw wieczorem światełko w swoim oknie... Noc z Andersenem

Noc z Andersenem to inicjatywa czeskich bibliotekarek. W tym toku obchodziliśmy jubileuszową 15 letnią magiczną noc. W bibliotece w Ostroszowicach spotkaliśmy się po raz trzeci. Organizatorki zasugerowały, aby tegoroczne spotkanie z Andersenem na całym świecie uświetniło 100-ną rocznicę urodzin czeskiego pisarza Jana Drdy, który pisząc bajki dla dzieci inspirował się twórczością Hansa Christiana Andersena...


Bajka Jana Drdy O królewnie Jasnience i latającym szewcu... niezwykle długa, ale za to niesamowicie interesująca zaciekawiła słuchaczy.
Wartka opowieść, pełna dygresji i niesamowitych zwrotów akcji wciągnęła dzieci bez reszty. Podziwialiśmy skupienie i zainteresowanie słuchaczy treścią bajki, a emocje podczas słuchania sięgnęły zenitu, wówczas gdy w opowiadaniu pojawiły się czarownice, nietoperze i leśne stwory.
Niecodziennie spotyka się widok dzieci tak mocno zaangażowanych w treść utworu. Perfekcyjne czytanie bajki przez Panie Alicję Najwer, Bożenę Nowak oraz Gabrielę Wojnarską zasługuje na najwyższe uznanie. Dużym zaskoczeniem dla dorosłych była również praca dzieci w grupach. Zadaniem uczestników było stworzenie mapy myśli analizującej zachowania bohaterów. Dzieci wywiązały się z tego zadania znakomicie.
Miłym akcentem okazało się także spotkanie z Czechem Panem Szczepanem, który rozmawiał z dziećmi po czesku, co wywołało ogólny entuzjazm.Pyszny torcik oraz smaczna herbatka w kuluarach zachęciły wszystkich do wymiany wrażeń na temat fantastycznej bajki Jana Drdy. 
Wystawa pocztówek, monet z Andersenem, oraz starych fotografii duńczyków z epoki Andersena przygotowane przez Pawła Guczwińskiego oraz Izabelę Gawełek uświetniły nasze spotkanie.
Atmosfery tego wspaniałego spotkania nie da się w pełni opisać. Takie chwile należy przeżywać razem. W bibliotece...

Maria Kirkiewicz
moderator DKK w Ostroszowicach

Komentarze