Literacka i… nie tylko podróż do Brazylii

fot. J. Marynowska-Partyka
Kontynuując naszą podróż po literaturze i kulturze Ameryki Łacińskiej spotkaliśmy się w naszym DKK 29 maja, by odbyć Literacką i… nie tylko podróż po Brazylii, która była jednocześnie ostatnią w tym obszarze kulturowym. Spotkanie prowadził pan Zbigniew Hyski, który w sposób, jak zwykle, profesjonalny i ciekawy zabrał nas na literacko-kulturowo-muzyczną wyprawę do Brazylii. Przygotowana przez niego prezentacja (w oprawie brazylijskich rytmów) przybliżyła nam ten odległy kulturowo region. 
Dowiedziałyśmy się wiele interesujących faktów o samej Brazylii, jej architekturze i mieszkańcach. A było to preludium do opowieści o głównym przedstawicielu literatury brazylijskiej czyli Paulo Coelho, który zanim w wieku 38 lat spełnił młodzieńcze marzenia i został pisarzem, tworzył teksty piosenek i pracował jako dziennikarz.  
Powieść Alchemik sprawia, że stał się jednym z najpopularniejszych współczesnych autorów. Właśnie Alchemik otwiera te drzwi naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasem zapomnieć. Każe nam marzyć i podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom.


Ta baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie. 
W zrozumieniu magicznych opowieści Paula Coelho pomaga nam książka F. Moraisa Czarodziej. Biografia Paula Coelho. Pośród brazylijskich klimatów spędziliśmy bardzo udany wieczór i rozstałyśmy się w przeświadczeniu o mądrości książek Coelho; optymizmem napełnia nas zwłaszcza jedna myśl z jego książki Alchemik:

Kiedy czegoś pragniesz
to cały Wszechświat działa potajemnie,
byś mógł to spełnić

Trzymamy kciuki za nasze pragnienia!
Oby się spełniły.

Danuta Jędruszek
moderator DKK w Trzebnicy

Komentarze