Podróż do pięknej i dalekiej Wenezueli

W ramach dziecięco-młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu, w czwartek (9 maja), odbyło się spotkanie dla czytelników z okazji Tygodnia Bibliotek które w tym roku przebiegało pod hasłem: Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych. Na nasze spotkanie zaprosiliśmy panią Hannę Biernacką, która należy do  Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Pani Hanna spotkała się w czytelni z młodzieżą zgorzeleckiego Gimnazjum nr 1.
Już na wstępie okazało się, iż narratorski talent pani Hanny nie jest dziełem przypadku, a wynika także z jej doświadczeń zawodowych – nauczyciela języka angiel-skiego. Czwartkowe spotkanie z młodymi ludźmi – poza oczywistym wątkiem podróżniczym – było zachętą i pochwałą zdobywania wiedzy ogólnej o świecie, z naciskiem na znajomość języków. 
Jak się okazuje, umiejętność sprawnego posługiwania się językami obcymi – w przypadku Wenezueli hiszpańskim – jest nie tylko niezbędnym narzędziem użytkowym, pozwalającym rozwiązywać wszelkie problemy wynikłe w pod-róży, ale może też być prawdziwym orężem w sytuacjach „kryzysowych” lub wręcz niebezpiecznych. Człowiek, który nie rozumie słów potencjalnego agresora, staje się w pewnym sensie bezbronny i słabszy, wręcz podatny na agresję. Znajomość języka w jakimś stopniu temu zapobiega. Prelekcji towarzyszył pokaz oryginalnych slajdów oraz południowoamerykańska muzyka popularna. Wydaje się, że to spotkanie pozostawi głębszy ślad w świadomości uczestniczących w nim gimnazjalistów. Rozbudzona ciekawość innych kultur może być doskonałym bodźcem do poznawania kolejnych języków obcych – znajomość angielskiego to w dzisiejszym świecie już jedynie standard. 
Nasze spotkanie trwało ponad dwie godziny, i mogłoby z powodzeniem trwać jeszcze dłużej. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zarówno samego tematu jak i wytrawnej formy prezentacji.
To było rzeczywiście wyjątkowe spotkanie w naszym klubie książki. Nie często bowiem zdarza się, że tematem opowieści jest tak egzotyczny zakątek świata, jak Wenezuela. 

Genowefa Laszczak
moderator DKK w ZgorzelcuKomentarze