Spotkanie z Agnieszką Frączek

W czwartek 12 września Bibliotekę Publiczną w Wąsoszu odwiedziła znana pisarka dla dzieci Agnieszka Frączek i opowiadała o Julianie Tuwimie.
Agnieszka Frączek jest doktorem habili-towanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współ-czesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).
W książkach dla najmłodszych populary-zuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze min. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka, Literatura 2011), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom, Literatura 2009) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie, Literatura 2012). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych, Literatura 2010). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Literatura 2009 oraz Struś na cisie i inne fisie, Literatura 2010). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką i labradorką Daszeńką, a od niedawna także ze stadem kotów: Zakrętką, Kolesiem, Franciszką (zwaną Fisią) i Asem.Scenografią do spotkania były książki bohaterki spotkania, a że to rok Juliana Tuwima to dzieci przygotowały w podziękowaniu za spotkanie dla Pani Agnieszki Frączek kilka wierszy pana od Lokomotywy, które bezbłędnie wyrecytowały.
Spotkanie odbyło się w sali kinowej przy Zespole Placówek Kultury w Wąsoszu, które zorganizowane zostało w ramach projektu Pociąg do Tuwima zrealizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu oraz Biblioteki Publiczne Dolnego Śląska z: Gawo-rzyc, Głogowa, Góry, Milicza, Oleśnicy, Środy Śląskiej, Wąsosza i Wiszni Małej.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc w zrealizowaniu spotkania autorskiego z Panią Agnieszką Frączak. Dla takich małych miejscowości, a zwłaszcza dzieci jest to wielkie święto.


Na koniec chcę podzielić się bardzo miłą wiadomością "moje" dwie dziewczy-ny zdobyły dwa pierwsze miejsca w konkursie plastycznym organizowanym przez Wrocławskie Centrum Seniora na komiks - DLA DZIADKÓW I WNUKÓW.
Informację o konkursie znaleźliśmy na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ KOMIKSU można będzie oglądać od 1430 września 2013 r. w Galerii Podróżnika na parterze w Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
Nagrodzone wąsoskie uczestniczki prac plastycznych:
1.Roksana Głowacka, lat 12 praca pn. „Z DZIADKIEM W ZOO, A Z BABCIĄ NA LODACH”
2.Kinga Wróblewska, lat 14 praca pn. „O DZIADKU, WNUCZCE I WROCŁAWIU" 
Prace zostały wykonane podczas wakacyjnych zajęć w bibliotece.

Elżbieta Poprawska
moderator DKK "LITERKA" w Wąsoszu

Komentarze