Czytanie to fruwanie

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie 29.10.2014 r. gościliśmy na spotkaniu autorskim wybitnego aktora Jana Nowickiego. Do Chojnowa przyjechał ze swoją najnowszą powieścią Białe Walce
Spotkanie rozpoczęła Krystyna Zajko-Minkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, omawiając jego ostatnio wydane książki.
Potem Jan Nowicki nie tylko opowiadał o swoich pisarskich doświadczeniach, ale również o blaskach i cieniach pracy scenicznej. Podkreślił, że literatura zawsze była mu bliska. Jak stwierdził, gdyby nie został aktorem na pewno byłby pisarzem, ale z czegoś trzeba żyć i … wybrał zawód aktora. 
Przełomowym momentem, kiedy to na poważnie zajął się pisaniem, była śmierć przyjaciela - Piotra Skrzyneckiego, twórcy Piwnicy pod Baranami. W ciągu roku od tego zdarzenia powstała książka Między niebem a ziemią, będąca zbiorem listów skierowanych do zmarłego i odpowiedzi adresata. 
Do tej pory Jan Nowicki opublikował sześć książek. Jego ostatnio wydane Białe Walce to napisana, z dużą dawką humoru, opowieść o przemijaniu. To pochwała starości, która wcale nie jest taka zła. Jest czasem, kiedy człowiek powinien być szczęśliwy i cieszyć się życiem. 
Podczas spotkania aktor zachęcał także do częstego obcowania z literaturą. Czytanie książek porównał do fruwania, do euforii jedynej w swoim rodzaju, do wielokrotnego przeżywania życia.
Jan Nowicki oczarował chojnowian swoją bezpośredniością, życzliwością i humorem. Jego dowcipne wypowiedzi i przytaczane anegdoty przerywane były wybuchami śmiechu oraz gromkimi brawami. Miał czas dla wszystkich - każdy mógł z nim porozmawiać, podpisać książkę, zrobić zdjęcie. 
Na pamiątkę tego ważnego dla mieszkańców Chojnowa wydarzenia, nasz wyjątkowy gość otrzymał - wręczony przez burmistrza Jana Serkiesa - obraz lokalnego artysty Mirosława Zatorskiego.
Przy pożegnaniu pan Jan obiecał, że za rok wyda następną książkę. 
Trzymamy za słowo!

Anna Kopyra 
moderator DKK ŁGARZ i MDKK
MBP w Chojnowie 

Komentarze