Wiele pozytywnych wzruszeń i przemyśleń

Dyskusyjny Klub Książki dnia 27 października 2014 r. skupił panie, które cyklicznie spotykają się w Gminnej Bibliotece Publicznej i przy dobrej  kawie omawiają przeczytane publikacje.

Na wstępie moderatorka pani Łucja Lipowiecka przedstawiła krótko recenzje dotyczące danych utworów, a następnie Panie dyskutowały na ich temat. Bardzo ciekawa i interesująca okazała się powieść Kurta Witzenbachera Kadisz dla Ruth. Ta niezwykła historia dziecięcej przyjaźni między małym niemieckim chłopcem, a żydowską dziewczynką poruszyła obecne panie. Autor pięknym, prostym językiem opisuje dzieje z lat dzieciństwa. Znajomość z małą Żydówką jest dla niego cennym darem wspominanym nawet po latach. Uczy go lojalności, szczerości, poświęcenia i prawdy wobec przyjaźni. Książka ta jest swojego rodzaju hołdem, podziękowaniem i jednocześnie modlitwą za przyjaciółkę, której losy urywają się w niewyjaśnionych okolicznościach. W oczach Pań jest niezwykle piękna i poruszająca opowieść.

Kolejną omawianą lekturą było Spotkanie Milana Kundery. Jest to pełna refleksji oraz wspomnień lektura nawiązująca do biografii autora. W swoich esejach opisuje własne rozmyślania, analizy oraz refleksje dotyczące spotkań z ludźmi ze świata literatury i muzyki. Pojawiają się w niej niezwykli pisarze oraz ich dzieła, a także nowe, dodatkowe informacje o opisywanych ludziach. Zarówno jedna jak i druga książka wywołały wiele pozytywnych wzruszeń oraz przemyśleń na tematy życia, odmienności kultur, relacji międzyludzkich, przemyśleń nad sensem istnienia, dzielących różnic, ponadczasowych wartości oraz wyboru między dobrem, a złem.

Małgorzata Semeniuk
klubowiczka z DKK w Pielgrzymce

Komentarze