Tak mało trzeba, by człowiek zrozumiał, że szczęście jest w nas

Tomik poetycki Okno mojego serca Marzeny Perićić prezentowaliśmy w Teatrze Wśród Książek w programie pt. Okna według pomysłu aktora Tomasza Kwietko-Bębnowskiego.
M. Perićić Polka mieszka i tworzy w Czarnogórze. Ambasada w Podgoricy wydała tomik w języku polskim i czarnogórskim.
Przesłanie bibliotekarzy 2014 r.: Czytanie łączy pokolenia z poezją M. Perićić połączyło nas także z ludźmi bez granic. 
W jakiej kondycji aktorzy ujrzeli współczesnego człowieka z okna poetki?
Zbyszek zastanawia się kim jest w świecie niezrozumiałych przemian? Geniusz istnienia stwarza świat. Wierzy w siłę pokory, która go stworzyła. 
Ania widzi, jak wszystko światłem ziemi jest. Ola gimnazjalistka dostrzega jak uśmiech uszczęśliwia ludzie także Ula widzi szczęśliwych ludzi, kiedy w szczerych słowach podaje dłonie z pomocą innym. Teresa w Chwili wśród  drzew, kwiatów i ptaków czuje się cząstką ziemi i nieba. Nie chce pędzić bez myśli i celu. Od drzew uczy się spokoju i mądrości.

Zespół Teatru Wśród Książek na spotkaniem DKK "Fiszka"
prezentował tomik pt. Okno mojego serca Marzeny Perićić
 w programie Tomasza Kwietko-Bębnowskiego pt. Okna

Tomek w swoim oknie chce uchronić świat od łza, podarować mu  słońce i  ciepło, jeśli łza to na szczęście nowego życia niech wylana będzie.  
Michał licealista z okna na sad wybiegł po jabłka a okazało się, że Sarajewo utraciło życie. 
Krysia Biernat babcia Michała w  obrazie  krwawiącej Bośni pyta o prawdę  okrutnych wojen. Kiedy wreszcie w imię Boga kochać będziemy? Halinka w oknie Przebudzenie przestrzega: Gdzie strzała słów wbija ostrze w serce, tam spokoju nie ma. Gdzie uśpione oczy i uszy nie widzą i nie słyszą. Tam Bóg na przebudzenie czeka. Tak mało trzeba, by człowiek zrozumiał, że szczęście jest w nas.
Liczne grono czytelników i społeczności lokalnej w tle muzycznym Aleksandra Pejovica Serba z zadumą wysłuchało wierszy-modlitw Marzeny Perićić.

Urszula Bielecka
moderator DKK „Fiszka"
MBP we Wrocławiu, Filia nr 23

Komentarze