Kamerdyner – prawdziwa historia czarnoskórego kamerdynera Białego Domu

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej jawią się jako symbol wolności i równości. Niestety, droga do demokracji USA była długa i okupiona krzywdą wielu ludzi. I właśnie te, jakże poważne kwestie, były poruszane na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK).
Do dyskusji sprowokował klubowiczki film pt. Kamerdyner w reżyserii Lee Danielsa, opowiadający o przejmującej historii Eugene’a Allena,  który przez trzydzieści lat był kamerdynerem w Białym Domu. O losach tego wyjątkowego człowieka, a także o kulisach powstawania  filmu,  pisał również Wil Haygood. Bohaterem filmu jest czarnoskóry Cecil Gaines, lojalny i oddany kolejnym prezydentom. Przez pryzmat jego życia widz obserwuje dramatyczne wydarzenia Ameryki XX w., takie jak: segregacja rasowa, zabójstwo Johna Kennedy’ego, afera Watergate czy wojna w Wietnamie.
Klubowiczki zasadniczo różniły się w kwestiach społecznych i politycznych, jednak zgodnie uznały film za interesujący, poruszający, zmuszający do myślenia i przede wszystkim warty polecenia. Jego dodatkowym atutem jest doskonała obsada aktorska. W filmie można zobaczyć doskonałe kreacje m.in.: Foresta Whitakera w tytułowej roli, Oprah Winfrey, Jane Fondy oraz Cuby Gooding Juniora.
Odmienne poglądy uczestniczek spotkania niewątpliwie wpłynęły na temperaturę dyskusji i sprawiły, że było ono niezwykle emocjonujące. Historia bywa skomplikowana i bolesna. Zatrważające jest, że niekiedy płeć, kolor skóry czy wyznanie decyduje o losie człowieka.
Zarówno książka, jak i film Kamerdyner dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Gorąco polecamy. 

Izabela Fiedler
moderator DKK w Bielawie

Komentarze