„Złodziejka książek” to powieść, która uczy tolerancji

Złodziejka książek, to książka napisana przez australijskiego pisarza Markusa Zusaka. Pierwsze wydanie ukazało się w języku angielskim w 2005 r. Na język polski książkę przetłumaczyła Hanna Baltyn. W 2013 r. książka została zekranizowana. Film odniósł duży sukces. Utwór Zusaka zyskał dodatkowych wielbicieli – widzów.
Akcja książki rozpoczyna się w czasie trwania II wojny światowej w fikcyjnym mieście Molching, na przedmieściach Monachium, na terenie III Rzeszy. Opowiada o przeżyciach młodej  Liesel Meminger – tytułowej Złodziejki książek. Dziewczyna została oddana do rodziny zastępczej. Zaprzyjaźnia się z ojczymem. Fundamentem ich relacji są książki. Wspólnie poznają treści skradzionych i darowanych książek. W życiu Złodziejki jest jeszcze dwóch mężczyzn – uciekinier Żyd Max i szkolny druh – Rudy. Ten pierwszy pisze dla niej opowiadania. Drugi wspiera ją każdego dnia.
Autor pokazuje świat wojny przez pryzmat doświadczeń dziecka, nastolatki Niemki. Nie może ona pogodzić się z niesprawiedliwością polityki faszystowskiej, na swój sposób buntuje się, walczy i ucieka. Ucieka w świat książek.
Zusak nie buduje w powieści napięcia w tradycyjny sposób. Wiele zdarzeń, które dopiero nastąpią uprzedza komentarzami kilka stron wcześniej. Język, którym się posługuje doskonale pasuje do poruszanego tematu i do narratora, jakim jest Śmierć.  Z jednej strony jest pełen metafor, a z drugiej – bezpośredni, co sprawia, że po chwilowym słownym uniesieniu, czytelnik brutalnie zostaje postawiony z powrotem na ziemię.
„Złodziejka książek” to powieść, która uczy tolerancji. Nie pozwala przejść obojętnie wobec wydarzeń wojennych, a także śmierci. Śmierci, dla której w powieści, przeciwwagą staje się bezinteresowna przyjaźń, chęć niesienia pomocy i szacunek.

Natalia Sankiewicz, lat 15
MDKK Chojnów

Komentarze