Hamida z zaułka Midakk

fot. Barbara Bobowska
W czasie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 21 czerwca rozmowa toczyła się wokół książki Nadżiba Mahfuza: „Hamida z zaułka Midakk”.

Mahfuz urodził się, wychował, kształcił i spędził całe życie w Kairze. Napisał ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych, 14 tomów opowiadań. Tworzył też poezję. Akcja prawie wszystkich jego powieści umiejscowiona jest w Kairze. Mahfuz jest nazywany pisarzem Kairu, egipskim Balzakiem. W 1988 r. został laureatem Nagrody Nobla. Otrzymał tę nagrodę za to, że jakość jego prozy sprawia, iż mimo bariery językowej jest zrozumiała dla wszystkich. Porusza w swoich utworach wiele tematów związanych z wiarą i nauką, normami społecznymi, znaczeniem czasu i miłości .

Te wszystkie motywy znajdzie czytelnik w powieści „Hamida z zaułka Midakk”. Książka opisuje stary, ubogi zaułek Kairu. Zamieszkuje w nim wiele charakterystycznych postaci. Jest tam młody fryzjer zakochany w tytułowej bohaterce, jest też służący w brytyjskim wojsku, mleczny brat Hamidy. Są: kupiec, piekarka, „twórca kalek”, doktor, właściciel kawiarni, swatka i wiele innych.

Każda postać jest wyraziście zarysowana. Czytelnik poznaje ich rzeczywistość, marzenia i zamiary. Młodsi bohaterowie pragną wyrwać się ze starej dzielnicy, poznać inne życie, wzbogacić się. Starsi dążą do umilenia sobie ostatnich lat życia. Te pragnienia w finale doprowadzają do tragicznego końca.

Niedługie rozdziały, wartko płynąca akcja i pełni życia bohaterowie sprawiają, że czytanie tej książki to czysta przyjemność.


fot. Barbara Bobowska

moderator Dorota Kamińska
DKK Oława

Komentarze