czwartek, 29 czerwca 2017

Skuba

fot. Kamila Kulig
W środę 24 maja w Filii Bibliotecznej w Pławnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, podczas którego została omówiona książka Czesława Janczarskiego "O Smoku Wawelski’".

Dawno, dawno temu w grodzie Kraka zamiast króla panował wielki strach. Pod zamkiem zamieszkał bowiem olbrzymi i okrutny smok. Każdego dnia okoliczni mieszkańcy musieli przynieść mu kilka owiec.
Najodważniejsi śmiałkowie próbowali rozprawić się z żarłocznym potworem, ale w pojedynku ze smokiem stawali się jego obiadem lub kolacją. Ani mądry król, ani jego najmądrzejsi doradcy nie potrafili znaleźć wyjścia z tej sytuacji.

W tym czasie w okolicach Wawelu żył młody pasterz imieniem Skuba. A że był dobrym chłopcem, to postanowił znaleźć sposób na zniszczenie smoka. Skuba nie marnował czasu. Od razu zabrał się do roboty. Wypchał skórę baranią solą, a następnie zaszył ją i podrzucił pod smoczą jamą. Żarłoczny smok, gdy tylko zobaczył zwierzę, natychmiast je połknął. Smok poczuł pragnienie i szybko pobiegł do pobliskiej rzeki Wisły, zaczął zachłannie pić wodę w nadziei, że ugasi wewnętrzne pragnienie. Pił i pił, a jego brzuch był coraz większy i większy…. Aż wreszcie pękł.
W ten to sposób w państwie Kraka znowu zapanowała radość. A dzielny pasterz Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców krainy Kraka.

Na zakończenie mali klubowicze rysowali swojego Smoka.

fot. Kamila Kulig
fot. Kamila Kulig

moderator Kamila Kulig
DKK Lubomierz, fila Pławna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz