Noc Bibliotek dodała nam skrzydeł!

fot. Maria Kirkiewicz
Jak myślicie, czy można dzieci zachwycić lokalną historią? Czy można ekscytować je przeszłością? Czy dzieci chętnie zgodzą się na podróż w czasie i zechcą bawić się w detektywów badających ślady przeszłości?

Odpowiedzi na te pytania są zadowalające.

Inspiracją do takich działań jest Noc Bibliotek, czyli ogólnopolska akcja, dzięki której zrealizowaliśmy spotkanie pod hasłem: "Tu, czyli gdzie?  Biblioteka jako żywe archiwum historii lokalnych"

Motywem przewodnim pierwszej części wydarzenia było spotkanie autorskie i nie tylko z badaczem historii lokalnych doktorem nauk historycznych Rafałem Brzezińskim.

Pisarz oczarował młodych słuchaczy swoimi opowiadaniami o naszej miejscowości.

Niezwykle interesująco przedstawił swoją książkę: "O karczmach, zajazdach,gospodach..." oraz zaprezentował film pokazujący dawne fotografie badanych przez nas budynków,które w większości istnieją do dzisiaj.

Był to bardzo ekscytujący moment spotkania, gdyż dzieci identyfikowały budowle, podziwiały dawny kunszt sal balowych, ogródków rekreacyjnych oraz poznały nazwy karczm i gościńców w Ostroszowicach.

Wyszukane nazwy rozbudziły wyobraźnię dzieci, które fantazjowały na temat skąd się brały takie perełki jak: Pod Rajem, Sowia Ostoja znana jako Eldorado, Niemiecki Dom, Biały Młyn czy Czarny Orzeł.

W tym miejscu pojawiło się mnóstwo pytań do pasjonata historii, który dokładnie udzielał zachwyconym dzieciom wyczerpujących odpowiedzi. Jednak pełna mobilizacja małych eksploratorów lokalnej historii nastąpiła podczas mapowania, czyli nanoszenia na mapę Ostroszowic lokali gastronomicznych. Efekt jest znakomity!

Warto kontynuować temat poznawania lokalnej historii.Postanowiliśmy założyć przy bibliotece w Ostroszowicach Lokalne Biuro Detektywistyczne, którego celem będzie gromadzenie śladów lokalnej pamięci.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek, uczestnicy nawiązali flirt z twórczością Bolesława Leśmiana dla upamiętnienia 140 rocznicy urodzin autora "Przygód Sindbada Żeglarza".

Gra słów, humorystyczne zbiegi okoliczności wynikające z przypadkowych zdań flirtu wprowadziły uczestników Nocy Bibliotek w humorystyczny nastrój.

W trzeciej części spotkania uczestnicy wydarzenia obejrzeli ekscytujący film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” w reżyserii. P. Klange i W. Soderlund, który otrzymaliśmy od organizatorów.

Podczas tegorocznej edycji Nocy Bibliotek przekonaliśmy się w pełni,że czytanie wprawia w zachwyt,ekscytuje, aktywizuje, dodaje skrzydeł i mocno porusza!

Dziękujemy organizatorom Nocy Bibliotek za wspaniałe materiały i inspiracje, sponsorom spotkania autorskiego państwu Annie i Rafałowi Brzezińskim, nauczycielkom ZSP w Ostroszowicach: Alicji Najwer, Iwonie Cebulskiej, Elzbiecie Juziuk-Janickiej oraz Izabeli Gawełek za pomoc merytoryczną przy spotkaniu, Patrycji Wojtachna za wspaniałe wypieki dla młodych detektywów.

Wszyscy jesteśmy mieszkańcami wspaniałej wsi Ostroszowice!
fot. Maria Kirkiewicz
fot. Maria Kirkiewicz
fot. Maria Kirkiewicz

moderator Maria Kirkiewicz
DKK Ostrozowice

Komentarze