Aplikacja – spisek czy postęp?


W 2015 roku została wydana książka pt. „Aplikacja”. Autorką jest Lauren Miller. Była ona tematem grudniowego spotkania Młodzieżowego DKK. Wzburzona dyskusja członków klubu na aktualne tematy związane z lekturą dowiodła słusznego wyboru. Podzielone zdania uczestników spotkania zaowocowały ciekawymi wnioskami.

Wybrana przez klubowiczów lektura przedstawia świat opanowany przez potężnych twórców oprogramowania. W nim każdy człowiek posiada własny handheld, z zainstalowaną na nim aplikacją „Lux”. Wyręcza ona użytkownika w dosłownie każdej decyzji, mówi w co się ubrać, co zjeść i z kim się spotykać. Główną bohaterką książki jest nastoletnia Rory, uczęszczająca do Akademii Theden. Dziewczyna używa Luxa codziennie i niemalże w każdej chwili. Sytuacja zmienia się, gdy spotyka Northa – chłopaka niepopierającego tej aplikacji. Razem próbują zniszczyć spisek potężnych twórców oprogramowania. Oboje stawiają czoła przeciwnikowi, zdawało by się niepokonanemu. Dostrzegają i zaczynają rozumieć ogromną siłę manipulacji i sterowności twórców „Luxa”. Ta wiedza daje im siłę i determinację w walce o swobodę. Refleksja nad życiem Rory utwierdza ich w słuszności podejmowanych działań. Z dnia na dzień doceniają wolność wyboru, słowa, decyzji. Ich bój jest sensowny, dlatego kończy się sukcesem.

Książka nie tylko pokazuje jak nasz świat mógłby wyglądać za kilka lat, ona ostrzega czytelników przed tym, że wszystko zmierza w kierunku przejęcia władzy przez „maszyny”. Dlatego skłania do przemyślenia swojego postępowania w stosunku do coraz szybciej pojawiających się, nowych aplikacji. Jest apelem do młodych, naiwnych umysłów, które zbyt szybko zaprzyjaźniają się z elektrycznym druhem.

Bardzo podoba mi się sposób napisania powieści oraz jej ciekawa fabuła. Poza tym książka dopracowana jest naprawdę pod każdym względem. Każda kartka odkrywa nową tajemnicę, to wzbudza ciekawość i zainteresowanie. Poleciłabym ją także ze względu na aktualność tematu. „Aplikacja” jest doskonałym pomysłem na prezent dla młodego czytelnika. Mądrym wyborem będzie jej zakup i przeczytanie. To książka, która uczy, trzyma w napięciu i pozwala uwierzyć w sukces słusznej walki.

Jagoda Guściora, lat 14
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Chojnowie

Komentarze