Książka o życiu

fot. Elżbieta Witkowska
30 stycznia 2017 odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie DKK W Szczawnie-Zdroju. Książką, którą wybrały Klubowiczki do omówienia były „Służące’’ Kathryn Stockett.
Akcja powieści rozgrywa się na początku lat sześćdziesiątych XX wieku w mieście Jackson na południu Stanów Zjednoczonych. Bohaterkami są czarnoskóre przyjaciółki, pracujące jako służące w domach bogatych białych. Nie mają łatwego życia, doznają wielu krzywd i upokorzeń, które muszą znosić w milczeniu, ale nie poddają się - zamierzają napisać książkę o swoim życiu, prawdziwą i niewygodną dla białej społeczności. Zapoczątkowało to nieodwracalne zmiany w życiu ich samych i mieszkańców Jackson. Książka pełna wzruszeń i humoru, doskonale ukazująca realia życia w tamtych czasach - problemy dyskryminacji, segregacji rasowej ,ale również tego co tkwi w nas - przesądów, stereotypów, arogancji , chęci dominacji.
Dla Klubowiczek trudny do zrozumienia był sposób postrzegania Afroamerykanów - białe panie zatrudniają czarne służące, które sprzątają ich domy, gotują posiłki, wychowują dzieci a kojarzone są z brudem – pomoc domowa nie może korzystać z tej samej toalety, jeść przy tym samym stole z obawy przed "zarażeniem" reszty domowników jakąś chorobą. Spotkanie zostało podsumowane stwierdzeniem, że uprzedzenia, stereotypy i granice istnieją tylko w naszych głowach, czasami wystarczy zrobić tylko krok aby dużo zmienić.
Następne spotkanie Klubu zaplanowaliśmy na 27 lutego 2017 r. Oprócz dyskusji o wybranych książkach odbędzie się kolejne spotkanie z Panem R. Rychłowskim z cyklu "Sztuka czytania".

moderator Elżbieta Witkowska
DKK w Szczawnie-Zdroju

Komentarze