Inne ale awrte przeczytania

fot. Sebastian Dębicki
Dnia 25 stycznia w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się pierwsze w roku 2017 spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Pielgrzymce. Po wstępie, dotyczącym podziękowań dotychczasowemu moderatorowi – Pani Łucji Lipowieckiej, przeszliśmy do omówienia bieżących spraw Klubu i planów czytelniczych na bieżący rok.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie książek:„Jestem żoną szejka” – Laili Shukri oraz „Nie chcesz wiedzieć” – Lisy Jackson.
Pierwsza z książek pokazuje życie kobiet w krajach arabskich w całkowitym podporządkowaniu mężczyznom i religii. Czy bogactwo może wynagrodzić to zniewolenie? Szukaliśmy na to odpowiedzi.
Druga książka to pełna tajemnic, poszlak, hipotez i zagadek lektura, trzymająca czytelnika przez cały czas w gorączkowym napięciu.
Obydwie książki, choć zupełnie inne, są warte przeczytania. Polecamy.

moderator Sebastian Dębicki
DKK w Pielgrzycme


„Jestem żoną szejka”
Jest to opowieść, w której autorka ukazuje świat arabski swoimi oczami. Dowiadujemy się jakie są jej relacje z mężem i najbliższymi, jak wygląda codzienne życie szejka. Czy jest księżniczką zamkniętą w złotej klatce? Jakich wyrzeczeń musiała dokonać w imię miłości? Czytając tę opowieść zastanawiamy się, co skłania europejskie kobiety, że godzą się żyć w całkowicie innym kraju, kulturze i religii. Z jednej strony jest to zapewne miłość, z drugiej luksus i pieniądze.
"Jestem żoną szejka" to książka, dzięki której dowiadujemy się o życiu na Bliskim Wschodzie, o jego ogromnym bogactwie, o mieszkańcach pustyni i ich dziwacznych zachciankach. Ponadto mamy drugą stronę medalu z licznymi honorowymi morderstwami, gwałtami, poniżaniem i niewyobrażalnym okrucieństwem. Najgorsze jest to, że sprawcy czują się bezkarni, a jeżeli złamią prawo, to w krajach Zatoki załatwia się to przez koneksje, a na Zachodzie za pieniądze.
Polka pisząca pod pseudonimem Laila Shukri, pomimo grożącego jej niebezpieczeństwa, zdecydowała się podzielić z czytelnikami swoją historią oraz innymi opowieściami związanymi z życiem na Bliskim Wschodzie.
Isabelle, młoda i zdolna Polka przygotowując się do przejęcia firmy rodziców, zdobywa zawodowe doświadczenia w dubajskiej filii międzynarodowej korporacji. To spełnienie jej marzeń - zwiedza świat, realizuje się zawodowo, a co najważniejsze – udało jej się wyrwać spod oczekiwań rodziców względem córki jedynaczki. Gdy podczas jednego z przyjęć poznaje przystojnego szejka, jej los zostaje przypieczętowany. Zaczyna się trudny, pełen kompromisów i napięć związek, początkowo usłany różami romantycznego uczucia, później kolcami arabskich realiów. Isabelle nie waha się jednak, wychodzi za mąż i zaczyna wieść życie arabskiej żony, stopniowo odkrywając ciemną stronę tradycyjnego społeczeństwa krajów Zatoki Perskiej, jego kultury i zwyczajów.
Ukazana jest walka bohaterki z rodziną szejka, która nie akceptuje jej jako legalnej żony, psychiczna i fizyczna przemoc męża i zupełny brak swobody, a wręcz życie w strachu - mogłoby to zabić każde, nawet największe uczucie. Odebrać każdej dziewczynie nadzieje na szczęście i spokojne życie z ukochanym. Dlaczego zatem wychowana i wykształcona w Europie kobieta zgadza się na takie traktowanie? Czy bajeczny pałac, przepych codziennego życia i kuriozalnie wręcz zbytkowna biżuteria to wystarczający środek łagodzący niedogodności do których należy przywyknąć kochając arabskiego mężczyznę? Na to pytanie odpowiedzi nie zyskamy, o ile nie zadowoli nas odpowiedź oczywista – miłość.
„Jestem żoną szejka” to książka, której słowa ukryte są zasłoną pełną domysłów. Mamy doskonale zarysowany świat bogatych arabskich szejków i sporą ilość ciekawych faktów na temat historii, kultury i współczesnych obyczajów tego pustynnego terenu, na którym wyrosły nowoczesne, petrodolarowe oazy.

„Nie chcesz wiedzieć” Lisy Jackson to pełna tajemnic, poszlak, hipotez i zagadek lektura trzymającą czytelnika przez cały czas w gorączkowym napięciu. Kiedy wydaje nam się, że uporaliśmy się z wyjaśnieniem jednej niewiadomej, okazuje się, że jesteśmy w ślepym zaułku, gdyż automatycznie pojawiają się inne sekrety lub zupełnie dodatkowe problemy. Zawiłe losy i różnorodne charaktery postaci sprawiają, że chcemy otwierać kolejne karty. Bohaterowie powieści ukazani są w różnych psychologicznych odcieniach. Mroczne klimaty i niewyjaśnione łamigłówki dodają całości pikanterii. Autorka stosuje mozaikę ludzkich postaw - jest mistrzem psychologii. Główny splot wydarzeń związany jest z zagadkową osobą, którą jest Ava Garrison. Jej życie po stracie synka jest jednym wielkim pasmem krzywd i nieszczęść. Kunszt pisarski Jackson sprawia, że oczami wyobraźni widzimy obrazy, sytuacje i zdarzenia opisane w powieści. Sztuką pisarza jest tak władać słowem, aby pobudzić wszystkie zmysły czytelnika. Jej się to udaje, gdyż czytając nie tylko postrzegamy kształty i kolory, ale też słyszymy szmery i głosy, doznajemy smaków i zapachów, odczuwamy radość albo lęk, strach i przygnębienie – wszystko w zależności od akcji. Wiele książek odkładam po kilku stronach, jednak czytanie tej było dla mnie prawdziwą ucztą zmysłów. Wraz z rozwojem wydarzeń trzymałam kciuki za Avę. Po raz kolejny miłość i dobro zwyciężyły nad nienawiścią i złem. Tak jak powinno być.

Małgorzata Semeniuk
DKK Pielgrzymka

Komentarze