Zapach wspomnień

Zapach Wspomnień Eweliny Kłody - powieść lekka? - powieść o życiowych problemach? - powieść moralizatorska? Spotkanie DKK przy Filii 23 MBP we Wrocławiu 26.01.2016.
„Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wiele wspomnień budzą w nas zapachy? Jak często przywracają pamięć? O tym właśnie przekonają się bohaterki „Zapachu wspomnień” – trzy matki i trzy nastoletnie córki.” [lubimyczytać.pl]
Przede wszystkim jest to powieść wielowątkowa. Ile osób brało udział w dyskusji, tyle usłyszeliśmy przykładów z życia wziętych odpowiadających tym z powieści. Książka E. Kłody wywołała lawinę opowieści o trudach wychowawczych i różnicach międzypokoleniowych.
Ewelina Kłoda z wykształcenia jest pedagogiem. I jest to odpowiedź na krytykę języka powieści. Autorka pisze w sposób nieskomplikowany, prosty, i jednocześnie mentorski. Chciałoby się rzec: widzisz jak bohaterka postępuje i jaki był tego skutek?- nie czyń tak. To niekoniecznie może podobać się dorosłym czytelnikom, jednak powieść kierowana jest także do młodzieży, o czym wspomina E. Kłoda w wywiadzie.
Zapach wspomnień to zapach minionych chwil, to „(...)wspomnienia związane z dzieciństwem, dziecięcą beztroską, szczęściem i poczuciem bezpieczeństwa. Czasami wspomnienia pierwszej miłości, wspomnienia miejsc, które odwiedziliśmy, wspomnienia chwil, które odegrały bardzo ważną rolę w naszym życiu. Zarówno tych dobrych, jak i tych złych.(...)”[duzeka.pl, Dominika Brachman, Wywiad z Eweliną Kłodą].
 

moderator Beata Baranowska
DKK Fiszka

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Komentarze