Przejdź do głównej zawartości

Czytanie to nie Szkodnik - polub je!


Badania, sondaże i ankiety przeprowadzane wśród Polaków dowodzą, że z roku na rok spada czytelnictwo (61% Polaków w 2012 roku nie miało kontaktu z żadną książką według badań czytelnictwa przeprowadzo-nych przez Bibliotekę Narodową). Dlatego też nie powinien nas dziwić fakt, iż jesteśmy, jako naród, urodzonymi pesymi-stami, odbierającymi rzeczywistość w to-nacji kolorów szarość-czerń.
A przecież optymizmu możemy nauczyć się chociażby poprzez czytanie powieści współczesnej, w której karykaturalne przedstawienie codzienności pozwoli nam z humorem i „przymrużeniem oka” spojrzeć na świat.
- Jestem urodzonym optymistą - powiedział do uczestników podczas spotkania autorskiego Marcin Pałasz, który odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Kudowie Zdroju, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szczytna, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radków im. Karola Estreichera - Filia nr 4 w Ścinawce Średniej. Opowieści o życiu pisarza, przeplatane anegdotami na temat powstałych książek, wywoływały salwy gromkiego śmiechu wśród uczestników (razem ponad 200 osób). Każda powieść jest inna jak i za każdym razem inny jest  bohater. Pomysł na fabułę kryje się w grupie chłopców czy przygarniętym ze schroniska psie. „Odkurzone” zostały również tradycyjne bajki, na których wychowały się pokolenia czytelników. Bo niby dlaczego, tak dla żartu, z Królewny Śnieżki nie zrobić Śmieszki, a z Baba Jagi – Babę Dżagę. Uczestnicy, którzy nabyli „B@jki” podczas spotkania wzbogacone autografem pisarza, na pewno po takiej dawce śmiechu rozwiną swój optymizm.
Jednak, nam Kudowianom, najbliższa powinna być powieść Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika, której akcja toczy się na terenie naszego miasta. Jeśli nie wszystkim to na pewno uczestnikom gry miejskiej Tropem Ferdynanda Szkodnika. Z zadaniami na temat zabytków i ciekawych miejsc w Parku Zdrojowym zmierzyli się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czytodajnia” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie Zdroju,  harcerze z 14 Kudowskiej Drużyny Harcerskiej Remedium i uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Słonem. Wszystkim udało się odnaleźć Tajemniczego Nieznajomego z laptopem, którym okazał się sam autor powieści. 
Ferdynand Szkodnik stał się również uosobieniem wydarzeń kulturalno-czytelniczych w bibliotece kudowskiej, szczytnickiej i w Ścinawce Średniej, realizowanych dzięki grantowi z projektu TERAZ MY-> DKK dla dzieci i młodzieży  prowadzonego przez Instytut Książki w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. „Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries - przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.
Oprawą działań był konkurs na zakładkę wykonaną dowolną techniką, promującą współczesną powieść lub wiersz dla dzieci i młodzieży. Otrzymaliśmy 11 prac, wśród których jury wyłoniło: I miejsce dla Weroniki Kowalczyk, II miejsce - Lucjana Kowalczyk, pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.
Dodatkowymi atrakcjami była sesja zdjęciowa w dużej książce-kronice biblioteki, słodkie krówki z logo DKK od Instytutu Książki, a każdy uczestnik otrzymał powiewającą chorągiewkę i zakładkę do książki.
Tak obchodziliśmy Święto Książki dla Dzieci z uśmiechem i optymizmem, że tego typu działania, wspierane przez dodatkowe środki finansowe, „zarażą” najmłodszych „szkodnikiem” czytania.

Violetta Biernacik
moderator DKK w Kudowie Zdroju