Shantaram - jest tu wszystko: sensacja, filozofia, psychologia


13 maja 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pielgrzymce.
Na spotkaniu po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książkę Shantaram G.D. Robertsa. Wszyscy członkowie klubu przyznali, że jest to opowieść o niezwykle silnym człowieku, który popada w trudne do uwierzenia skrajności. Autobiografia, która bawi i wzrusza jednocześnie, przenosi czytelnika do innego świata. 

Łucja Lipowiecka
DKK w Pielgrzymce


Gregory David Roberts
Shantaram

Powieść autobiograficzna, awanturniczo-przygodowa. Fascynująca wyprawa w głąb Indii, autor opisuje ten kraj w taki sposób, że chciałoby się tam być. Główny bohater ucieka ze znakomicie strzeżonego australijskiego więzienia, w którym znalazł się za rozboje spowo-dowane narkotycznym głodem. Zostawia swoje dawne życie i rodzinę za sobą i trafia do Indii, aby ukryć się w slumsach Bombaju. Okradziony bez środków do życia nie ma innego wyjścia jak zarabiać na swoje utrzymanie. Wtapia się w tłum, uczy się języka i życia w slumsach, automatycznie włącza się w lokalną społeczność i mimowolnie dokonuje dobrych uczynków. Jednak los przysparza mu nowych kłopotów i znów trafia do więzienia. Wychodzi z niego dzięki Kadirowi i zostaje jednym z członków bombajskiej mafii, w której robi „karierę”. Lin brawurowo podrabia paszporty, handluje narkotykami i walutą. Spotyka też kobietę o imieniu Karla, bardzo podobną do niego, w której zakochuje się bez pamięci. Jego mafijny opiekun Abd al-Kadir Chan zabiera go na wyprawę do Afganistanu w stanie wojny. Wraca ranny, ale wolny od zobowiązań i powoli stara się znaleźć swoje miejsce na ziemi. Shantaram to powieść o fascynacji, lęku, odwadze, sile ducha i wytrwałości aż trudno uwierzyć, że to wszystko spotkało jednego człowieka. Książka pochłania bez reszty. Jest tu wszystko: sensacja, filozofia, psychologia. Warto przeczytać.

L.L.
DKK w Pielgrzymce


Komentarze