Ptasie radio w teatrzyku cieni


Według IFLA/UNESCO Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich, misją bibliotek dla dzieci powinno być stwarzanie im możliwości doświadczania radości czytania, zdobywania wiedzy i rozwijania wyobraźni.
Biblioteka w Ostroszowicach jest miejscem przyjaznym dzieciom. Mile są w niej widziane niemowlęta, maluchy uczące się chodzić, dzieci w wieku do 13 lat oraz wszystkie inne osoby. Szczególną opieką w bibliotece objęte są dzieci w wieku przedszkolnym.
To dla nich powstał Dyskusyjny Klub Motyli Książkowych, w którym dzięki zabawie zdobywają wiedzę niezbędną do poznawania świata, zrozumienia i przystosowania się w nim do życia. Rozwijają również myślenie, rozumo-wanie, uczą się rozwiązywania problemów, tworzą pojęcia, klasyfikują je i zapamiętują. Spotkania z małymi dziećmi powinny być zaskakujące, dobrze zaaranżowane i powinny zaspokajać ich  potrzeby.
26 kwietnia zaproszone do biblioteki dzieci zostały wprowadzone w tajemniczy nastrój. Przyciemniona sala, rozwieszona kurtyna z prześcieradła, podtrzymywanego spinaczami do bielizny, tajemnicze odgłosy ptaków śpiewających gdzieś tam daleko za regałami niesamowicie zaciekawiły dzieci i mocno pobudziły ich wyobraźnię.


Po krótkim wprowadzeniu o Julianie Tuwimie i jego dziele pisarskim jakim jest Ptasie radio, rozpoczęło się przedstawienie, które zaskoczyło wszystkich. Oto na tle światła zamiast aktorów pojawiły się na ekranie cienie. Niezwykle wspaniale prezentowały się ptaki, które sfrunęły się dla odbycia narad w brzozowym gaju.
Do tej chwili wiało jeszcze dreszczykiem, ale już przy trelach, śpiewach, ćwierkach i kłótniach widzowie zanosili się od śmiechu. Wszyscy byli zachwyceni.
Na zakończenie dzieci  mogły wejść za kulisy i poznać technikę gry aktorskiej w teatrze cieni. Wolontariuszki Ola i Patrycja oblegane przez dzieci przypo-mniały sobie odległe czasy kiedy były w przedszkolu.
Fajnie jest, gdy biblioteka zmienia się w teatr.


Maria Kirkiewicz
moderator DKK Motyle Książkowe
w Ostroszowicach


Komentarze