Czeremcha, czereśnia, śliwa

Rozmawialiśmy z Wrocławskim poetą Ryszardem Pelczarem uczestnikiem warsztatów poetyckich w naszej bibliotece, które prowadził Marek Garbala. Marek piórem jak chirurgicznym skalpelem wycinał naroślą młodych poetów przywracając życiu przypadki beznadziejne. Zapamiętałam, jak wręcz krzyczał omawiając wiersze z kartek Ryszarda, jak to w wieku 30 lat nie wiesz gdzie jest twoje „epicentrum”? .

Ryszard Pelczar i wystawa jego fotografii pt. "Zbliżenia".
 Wystawę można oglądać do 01.11.2013 roku
Ryszard pierwszy tomik Motyle z moich snów wydał w 2002 roku i kolejno Czekając na deszcz,  Ogrody zapomnienia, Odwracam anioła

Ryszard Pelczar i Ela Kołodziejczyk prezentują
wiersze-piosenki "Na pióro i gitarę"

Najnowsze wiersze-piosenki Na pióro i gitarę zaprezentował z kompozytorką i wykonawczynią Elżbietą Kołodziejczyk. Poeta obecnie wsparcie czerpie w Saloniku Trzech Muz. Ela we wstępie do tomiku Czekając na deszcz napisała: te wiersze nie przypadną do gustu tym, którzy nie lubią się trudzić stawianiem pytań, szukając gotowych odpowiedzi. Za to ci, którzy są zdania, że poezja to otwarte przestrzenie, pełne punktów wyjścia dla własnych przemyśleń, ci, którzy uwielbiają „domalować”, będą zachwyceni.
Ryszard na spotkaniu odsłonił siebie także w wystawie pięknej fotografii natury pt. Zbliżenia.

Na spotkaniu DKK "Fiszka" z poezją Ryszarda Pelczara

Zainspirowany filmem Jasminum napisał wiersz Czeremcha, czereśnia, śliwaIstnieje coś pomiędzy/ sensem a tym, co zostaje/ po ruchu ust i dłoni/ jak zapach jaśminu/ rozerwany pragnieniami/Zbliżenie.
Jan Jakub Kolski o wierszach Ryszarda z zawodu sanitariusza napisał: Frazy promieniują. Nieuchwytne, czego darmo szukać na korytarzach szpitali. Niech Pan pielęgnuje słowa, jak ludzi i układa z nich podobnie zatroskane wiersze.
Na spotkaniu w kameralnym gronie rozmawialiśmy także z Tadeuszem Lirą-Śliwą i Izabelą Moniką Bill. Pan Tadeusz z sentymentem wspominał spotkania z Markiem Garbalą (zm. w 2003 roku) w 10-lecie jego odejścia. Umówiliśmy się na spotkanie z debiutującą poetką Izabelą Moniką Bill.

Urszula Bielecka
moderator DKK "Fiszka"
w MBP we Wrocławiu, Filia nr 23

Komentarze