Przejdź do głównej zawartości

Dyskusyjny Klub Audiobooka - działamy już od roku!

24 września 2012 roku został powołany do życia Dyskusyjny Klub Audiobooka, działa-jący przy Oddziale Książki Mówionej Dolno-śląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Organizatorką i moderatorką klubu jest pra-cownica tutejszego oddziału…, a uczest-nikami klubu są wszyscy zainteresowani słuchaniem książek w postaci elektronicz-nej (audiobooki, e-booki, {ibuki}, książki zapisane w formacie DAISY i Cd-AUDIO, a także w MP3). Wstęp do klubu ma charakter otwarty i przyjść tutaj może każdy, kto interesuje się dobrą literaturą i chce o tej literaturze w doborowym towarzystwie porozmawiać.
Spotkanie inaugurujące klub było zorganizowane na gruncie neutralnym, czyli nie w bibliotece, a w  Klubie Literatury i Muzyki, mającym swoją siedzibę  przy Placu Kościuszki 9. Czytelnicy, którzy przyszli wówczas na spotkanie, byli świadkami niezwykłego koncertu, który odbywał się w ramach comiesięcznego cyklu, noszącego tytuł: Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu. Koncert organizowany był przez panią Ninę Domaszewicz-Czajkę, jedną z aktywnych członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki dla Seniorów, działającego przy DBP. DKK dla Seniorów powstał co najmniej trzy lata wcześniej niż Dyskusyjny Klub Audiobooka, ale uczestnicy tamtego klubu są poniekąd też dobrymi znajomymi i sympatykami Oddziału Książki Mówionej. Stąd wziął się pomysł na zainaugurowanie nowego klubu w miejscu nieco innym niż biblioteka. Podczas tego koncertu zapowiedziano działalność nowego klubu i podano termin następnego spotkania, które miało się odbyć za miesiąc już w Oddziale Książki Mówionej DBP. Pani Nina z zawodu jest emerytowaną nauczycielką Wrocławskiej Szkoły Muzycznej i co miesiąc organizuje imprezy pod hasłem Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu. Inauguracja klubu podczas koncertu Stypendyści… przypadła na okres jesienny, bo jesienią wieczory są nieco dłuższe niż wiosną czy latem, a książki czytane przez zawodowych lektorów świetnie potrafią wypełnić nadmiar wolnego wieczornego czasu.



W  minionym  roku odbyło się dziewięć spotkań w ramach DKA.  Każde miało nieco inny charakter i przebiegało w trochę odmienny sposób niż poprzednie. Omawialiśmy utwory literackie zrobione w formie słuchowisk radiowych, słuchaliśmy też pełnych powieści nagranych na płytach CD i czytanych przez jednego lektora; interesowały nas nowości wydawnicze z ostatnich dwóch - trzech lat, które w tym czasie osiągnęły wysokie miejsca w rankingach popularności, albo znalazły się w pierwszej dziesiątce najchętniej kupo-wanych nowości miesiąca. Oprócz powieści omawialiśmy też reportaże.



Najbardziej poczytnymi i chwalonymi przez klubowiczów autorkami były: Paullina Simons, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, a także, i chyba przede wszystkim Małgorzata Kalicińska za swoją sagę rodzinną pod tytułem Dom nad Rozlewiskiem. Książki, które mniej klubowiczom przypadły do gustu to Dziewczynki ze świata maskotek – Anji Snellmann – uznane za zbyt kontrowersyjne, czy Ulica Tysiąca Kwiatów – Gail Tsukiyamy – uznana za zbyt brutalną i taką nie z naszego kręgu kulturowego. Jednak największą dyskusję wywołały wśród klubowiczów książki nagrane w formacie DAISY. Dla wielu osób był to format nowy i nie zawsze łatwy w obsłudze. Tym więcej radości sprawiła możliwość nauczenia się obsługi technicznej tego formatu i umiejętność zdiagnozowania problemu jaki powstał podczas pierwszej próby odtworzenia tego formatu w sprzęcie innym niż komputer.  Klubowa działalność w ciągu minionego roku przebiegała interesująco, była zawsze prowadzona w dobrej, przyjaznej atmosferze, a uczestnicy klubu mieli życzenie, by w lipcu zorganizować dodatkowe wakacyjne spotkanie. Ponieważ czas lipcowy służył wyjazdom, a pogoda służyła wszelkim wyjściom w plener, my owe spotkanie przenieśliśmy z biblioteki  do  herbaciarni Czajownia. Wszak książka, o której była ówcześnie mowa, traktowała o Japonii. My, pijąc jedną z odmian japońskiej zielonej herbaty, przenieśliśmy się w czasy wojny, pokoju, pracy i miłości. Poddaliśmy się zaskakującej treści i subtelności jak układ kamyków w japońskim ogrodzie, by przy dźwiękach feng-shui i przy szumie ogródkowej należącej do herbaciarni roślinności, snuć opowieść o pięknym kraju kwitnącej wiśni…

Ewelina Tulko
moderator Dyskusyjnego Klubu Audiobooka
w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu