W zaczarowanym świecie odległych wieków

Pierwsze po wakacyjnej przerwie, spotkanie Dysku-syjnego Klubu Książki, odbyło się w baśniowej atmosferze. W zaczarowany świat legend wprowa-dziła zebranych Janina Weretka-Piechowiak, autorka zbioru Dzierżoniowskie legendy i opowiadania. Na tę starannie wydaną i pięknie ilustrowaną książkę czekali nie tylko najmłodsi mieszkańcy Dzierżoniowa. Dzięki benedyktyńskiej pracy Janiny Weretki-Piechowiak i redaktorki wydania Jadwigi Horanin, powstał długo wyczekiwany zbiór legend osnutych na wydarzeniach z historii miasta i jego mieszkańców. Dużym atutem książki są ilustracje Lilianny Ferdek.

fot. M.Zarzycka-Chołody

Odpowiadając na pytania autorka mówiła o cechach, które różnią legendy dzierżoniowskie od tradycyjnych legend oraz o różnicy między legendą miejską a ludową. Przedstawiła genezę Legendy o dzierżoniowskim smoku, która jest wyrazem sympatii autorki dla Andrzeja Sapkowskiego. Opowiadała o kobietach, bohaterkach Bramy Wodopojowej i Zamku Trzmiela.
Mówiła też o źródłach, z których korzystała oraz o dbałości o realia histo-ryczne, weryfikowane poprzez studiowanie dostępnej literatury i konsultację dra Tomasza Przerwy. Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na piękny, literacki język legend i były pełne podziwu dla ogromu włożonej pracy, by najmniejszy szczegół każdej legendy był dopracowany do perfekcji. Doceniając pasję i ogrom włożonej pracy gratulowały autorce sukcesu.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie

Komentarze