Spotkanie pisarki z chojnowianami i Chojnowem

W ramach ogólnopolskiego programu Tu Czytamy 26.09.2013 roku Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie gościli Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, autorkę m.in. bestsellerowej try-logii Cukiernia pod Amorem.
Do Chojnowa pisarka przyjechała pociągiem. Podczas drogi od stacji do biblioteki, którą przebyłyśmy pieszo, okazało się, że jest zapaloną turystką. Podziwiała odnowiony rynek, duży kościół, muzealną armatę. Jednak najbardziej spodobała jej się fontanna z Tkaczem, którą sfotografowała prawie z każdej strony. 
Przed spotkaniem z czytelnikami zdążyła także zwiedzić nasze Muzeum Regionalne. Z wielkim zainteresowaniem obejrzała zarówno stałą ekspozycję, jak i wystawę czasową. Szczególnie zafascynowała ją makieta Chojnowa z XVIII wieku wykonana przez Jerzego Sobczaka i Jerzego Janusa oraz miecz katowski z XVII wieku, a zwłaszcza widniejąca na nim inskrypcja: Ilekroć w górę miecz mój wznoszę o życie wieczne dla grzesznika proszę.
A potem, na spotkaniu, Małgorzata Gutowska-Adamczyk opowiedziała nam, bardzo urzekająco, o sobie i swoim sposobie pisania książek. 


Przyznała, że pisanie jest wyczerpującą - i umysłowo i fizycznie - pracą. Swoją karierę pisarską rozpoczęła od książek dla młodzieży. Potem była Cukiernia pod Amorem, która powstała pod wpływem opowieści, jakie słyszała podczas rodzinnych, niedzielnych obiadów. 


Ujawniła nam także pewien sekret. Otóż przygotowuje się do napisania powieści historycznej. Roboczy tytuł to Fortuna i Namiętność. Akcja książki ma się rozgrywać w czasach saskich i obejmować ponad stuletnią historię pewnej rodziny. Planuje, że będzie to powieść jednotomowa ale może się zdarzyć, tak jak w przypadku Cukierni Pod Amorem, że rozrośnie się ona do kilku tomów. Zdradziła też, że być może pojawi się w niej pewien element związany z Chojnowem.
Nie spostrzegliśmy się, kiedy czas, jaki mogliśmy spędzić z autorką, już minął. Z żalem rozstawaliśmy się z nią, ale jeśli ktoś miał ochotę, mógł pojechać na następne spotkanie do Legnickiej Biblioteki Publicznej. 
Mamy nadzieję, że nie będziemy zbyt długo czekać na nową powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. A w czasie tego oczekiwania możemy przeczytać wszystkie wydane dotychczas jej książki - są w zbiorach naszej biblioteki.

Anna Kopyra
moderator DKK ŁGARZ w Chojnowie

Komentarze