O nowej książce Murakamiego przy zielonej herbacie i tradycyjnym serniku "bab-uli"

O książce Haruki Murakamiego pt. Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa rozma-wialiśmy przy dźwiękach utworów Franciszka Liszta. Goście częstowali się zieloną herbatą i tradycyjnym "bab-uli" sernikiem. Aktor Tomasz Kwietko-Bębnowski czytał fragmenty książki.
Tomek zwrócił naszą uwagę, że to ojciec wybrał imię dla swojego syna Tsukuru -Budowniczy, proste z którym  łatwiej będzie mu żyć.

Plakat, ulotki i wystawka książek H. Murakamiego przed spotkaniem 

Pani Bogna opowiadał jak na konferencji naukowej poznała japońskiego profesora fizyki. Każdego darzył życzliwością. Emanował ciepłem. Zainteresowała ją japońska tożsamość. Przeczytała wszystkie książki H. Murakamiego. Jest pod wrażeniem jego pisarstwa. Pani Bogna wspominała, że nigdy tak bardzo nie zaangażowała się we wspólnotę jak Tsukuru.
Grupa do której należał Tsukuru, była pożywką dla wzrostu potrzebną w okresie dojrzewania ale okazała się też awaryjnym źródłem ciepła dla jej grona w dorosłości. Każdy dawał to co miał w sobie najlepszego i bez żalu się z tym dzielił. Nieporozumienia w grupie Tsukuru wyjaśnił wówczas kiedy był w stanie unieść ciężar jej rozpadu i pójść własną drogą. Niebieski wspominał, że chociaż ma rodzinę, kocha ją to nie ma dla rodziny takich czystych, naturalnych uczuć jak wówczas dla ich grupy. 

Bożena Michoń i Tomasz Kwietko-Bębnowski dzielili się
spostrzeżeniami o Bezbarwnym Tsukuru Tazaki i latach jego pielgrzymstwa

W rozmowach nawiązaliśmy do wspólnoty o której pisał Ryszard Kapuściński w Podróżach z Herodotem i do tej z Gry szklanych paciorków Hermanna Hessa. 
Panią Bożenę początkowo książka H. Murakamiego nie zaciekawiła. Dopiero rozważania Midorikawy o śmierci zwróciły jej uwagę. Cytowała: Kiedy zgadzasz się przyjąć śmierć zdobywasz niezwykłe umiejętności. Poszerza się percepcja. Jak z lotu ptaka widzisz wszystkie sceny świata. W tych scenach nie ma logiki ani nielogiczności, dobra ani zła. Ty jesteś częścią tej jedności. Stajesz się metafizyczną intuicją.

Bożena Michoń barwnie opowiadała o Bezbarwnym Tsukure Tazaki
 i latach jego pielgrzymstwa
. Natomiast Teresa Głośnicka
napisała ciekawą recenzję w/w książki

Pani Violeta z uznaniem mówiła o pisarstwie H. Murakamiego. Opowiadała, że jej syn uczy się japońskiego, żeby czytać jego książki w oryginale. Zastanawiała się czy z czasem Jonatan zatraci „słowiański ogień” i stanie się sceptycznym dorosłym? Violeta odczytała książkę jak klucz do analizy własnego życia. Zwróciła uwagę na doskonale opisaną drogę w dorosłość do miłości. Zachwyciły ją opisy celebrujące każdą chwilę rzeczywistości. 
Na zakończenie Bożena cytowała fragment o odwiecznej tęsknocie człowieka za tajemnicą życia. Życia, które jest jak skomplikowane nuty, pełne symboli i niezrozumiałych dopisków. Odczytanie tego zadania wydaje się prawie niemożliwe, ale nawet gdyby udało się nuty prawidłowo zamienić na dźwięki nie wiadomo, czy uszczęśliwiłyby człowieka?


Zespół Przyjaciół Biblioteki, których zaprosiłam do dyskusji to:
Bożena Michoń - nauczycielka języka polskiego. Od kilkunastu lat jurorka konkursu w bibliotece pt. Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów.
Tomasz Kwietko-Bębnowski - aktor, społecznik. Prowadzi w bibliotece Teatr Wśród Książek.
Violeta Nowakowska - dziennikarka, pisarka. Inicjowała we Wrocławskim radio akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Czekamy na kolejną jej książkę pt. Anakonda w sedesie.
Teresa Głośnicka – autorka książki pt. Na Zachód od Odry o swoim rodzinnym Lwówku Śląskim. Czekamy na zapowiedzianą jej książkę o życiu w Ameryce.
Teresa po spotkaniu napisała recenzję książki pt. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa.
Bogna Turko – od zawsze czytelniczka książek. Dzieli się z nami spostrze-żeniami z przeczytanych lektur i podróży po świecie. 
Duże grono czytelników wykazywało zainteresowanie dyskusją poświęconą najnowszej książce H. Murakamiego, jednak na  spotkanie przyszło 12 osób.
Serdecznie dziękuję Instytutowi Książki za czytelniczą propozycję i Zespołowi Przyjaciół Biblioteki za ciekawą dyskusję i dołączoną recenzję.

Urszula Bielecka
moderator DKK "Fiszka"
w MBP we Wrocławiu, Filia nr 23

Komentarze